Ağız Kokusunu Azaltmak İçin Öneriler

1030212 620x360 - Ağız Kokusunu Azaltmak İçin Öneriler
 • 1 Star
  Loading...

Ağız kokusu gerçekten de insanların hem kendisini hem de çevresindekileri rahatsız eden çok öneli bir sağlık problemidir. Ağız kokusunu azaltmak için öncelikle kokuya kaynağı olan ana sebebin tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde ilk başta bir doktora görünmeli hem ağız diş sağlığımız kontrol ettirilmeli, hem de midemiz kontrol ettirilmelidir. Bunun haricinde ise normal gündelik hayatta geçici basit bazı çözümler de mevcuttur bunlardan bazılarını sizler için sıralayacağız, umarım derdinize çare olur.

100920181648531351367 - Ağız Kokusunu Azaltmak İçin Öneriler

Ağız Kokusu Azaltmanın Pratik Yolları

 • Yiyerek ya da içerek almış olduğunuz her gıdadan sonra karanfil çiğnemenizi tavsiye ederim. Klasik bir yöntem gibi gelebilir size ama gerçekten de hem temini kolay hem de çok işe yarayan bir yöntemdir.
 • Ağız ve diş sağlığımız açısından her gün günde en az iki defa olmak üzere dişlerinizi fırçalayın ve arasında kalan bazı yemek artıkları için diş ipi kullanın. Çünkü diş arasında kalan bazı yemek artıkları burada çürüyerek ağız kokusuna sebep olmaktadır.
 • Yine Ağız kokusunu azaltmak için bir başka yöntem de yoğurt tüketmektir. Çünkü yoğurt gibi probiyotik açısından zengin her besin midede üreyen ve kokuya sebep olan helikobakter pilorinin üremesini azalttığı bilinmektedir.
 • Günlük yaşamınızda sık ve bol su tüketmeye çalışın, çünkü bol su içmek böbreklere sağladığı fayda kadar ağız kokusunu da azaltmada çok etkilidir. Bol su içtiğimiz takdirde tiroid bezi kaynaklı kokularda azalmaktadır.
 • Bazı sakız türlerinden çiğnemekte yine ağız kokusunu gidermeye yardımcı olmaktadır. Özellikle çinko içeriği bakımından zengin bazı sakızlar çok daha faydalı olmaktadır.
 • Mümkünse midenizi aç bırakmayın, insanın açlıktan da ağzı kokmaktadır. Bu sebepten ötürü sık sık sağlıklı ve ağız kokusu yapmayacak besinler tüketilmeli, hoş kokulu bitki çayları içilmelidir.
 • Ağız kokusunu azaltmak açısından çok önemli bir baharatımız da tarçındır. Tarçın ağızımızda biriken ve koku yapan bakterileri gidermede oldukça işe yaramaktadır, bu sebeple tarçınlı içecekler veya yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Birde yatmadan önce ağız gargarası yapmanızı ve bunu alışkanlık haline getirmenizi öneririm. Böylece gece boyunca ağzınızda birikecek olan bakteri miktarını bir nebze azaltmış olmaktasınız.

 

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.