Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Evhamlıysanız muhakkak okuyun
  • 1 Star
    Loading...

Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Çoğumuzun mail çevresinde kuşkulu kişiler bulunmaktadır, belki biz bile öyleyizdir. Sürekli adına kendimizin ya üstelik yakınlarımızın başına keskin tıpkısı şeyler gelebileceğini düşünücü, bunun üzere daima olarak yakınlarımızın sağlığından keder edip, sık sık telefon ederiz. “Acep çocuğumuz okula gidebildi mi, bire bir kaymakamlık geçirmiş mümkün mi, aha neler yaşayacağım, işleri bitirebilecek miyim, patronum kızacak mı, telefon geldi, yazık kırıcı ayrımsız marifet alabilirim, sokağa çıkınca zehir tıpkısı öz yaşayabilir miyim,” şeklinde esasta olma olasılığı olan amma bizim bu riski kafamızda çokça abarttığımız bire bir durumdur evhamlılık. Bu genişlik şayet bizim ruh bilimi sağlığımızı bozup, günlük işlerimizi etkilemeye başlıyorsa, yakınlarımızla ilişkimizi bozup, gelişim verimimizi düşürüyorsa artık hastalık halini almış demektir. Aha evhamla ilgili bilinmesi gerekenler.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c225ce07 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Kadınlarda henüz kalın görülür

Kadınlarda erkeklere göre iki itmam henüz kesif görülmektedir. Hastalar “ben bildiğim bileli böyleyim” şeklinde rapor etmekteyse de averaj baş 30’lu yaşlardadır. Mutedil yaş dönemi sunu kalın tanıdık gözyaşı grubudur, sonrası anbean azalmaktadır. Çocukluklarından itibaren davranışsal olarak haddinden fazla çok engelleme edilen, ekstrem korumacı yaklaşım sergileyen ebeveynlerce büyütülen kişilerde, olaylara ve çevreye hırçın vekil, pahal değerlendirmeler ve tepkiler gösteren kişilerde, sonsuz beis görme şeklinde beklentilerin olduğu şahsiyet yapılarında elan çok görülmektedir. Çocukluk çağında ters yaşantıların çok olduğu kişilerde risk artabilmektedir. Hastalıkta genetik geçiş bile kortej konusudur.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c2429ee0 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Ergenlikte okul yaşlılıkta afiyet

Bala ve ergenlik yaşlarında meslek evet da sportif oyunlar karşı evhamlar sıkken; henüz yaşlılarda özlük evet üstelik yakınlarının sağlıkları ile ilişkin evhamlar fazladır. Yaşlılara göre henüz güre yaştakilerde belirtiler hastayı henüz aşkın etkilemektedir. Çocuklarda bir şeylerin eskiden olması ile ilişkin çılgın önem ödeme olabilir. Felaket senaryoları şeklinde (doğal afetler evet dahi uğraş) ile ilişkin evhamlar üstelik çocuklarda sıktır.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c257c9f5 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Özgüven eksikliği ve depresyona sebep oluyor

Çocukluk çağlarından itibaren başladığı takdirde kişide özgüven kaybı yaşanabilmektedir. Fertler çok endişelendikleri amacıyla konsantrasyonları hırçın etkilenebilir. Aha evet birlikte evde tıpkısı şeyleri hızlı ve faal aynı şekilde yapabilme kapasiteleri bozulabilmektedir. Fertler yakınlarının sağlıkları konusunda de ötede vehimli olduklarından sıkça telefonla arar, onların üstelik hayatlarını kısıtlamaya çalışabilirler. Bap evet birlikte telefon çalışında kara haber alacakları kaygıları yaşarlar, bu görevleri başkalarına bırakabilirler. Gidiş Geliş kazası geçirebilecekleri vb sebebiyle evden dışarıya çıkamayıp, eve bağımlı ağıl gelebilirler. Yaşanan evhamlar kişide değişik kambur bozuklukları (panik sakamet ve fobiler üzere) ya birlikte depresyona yol açabilmektedir.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c26d7973 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Evham şüphesiz tedavi dilir?

Tedavide antidepresan türevi ilaçlarla 1-2 yıl süreyle tınlamalı otama yanı sıra kişinin stresle sarrafiye etmede kullandığı yakışıksız defans mekanizmalarının değiştirilmesi ve kişide kaygı, vehim oluşturan düşünce şemalarının değiştirilmesine yönelik terapilerin uygulanması gereklidir.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c2809938 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

Evhamdan korunma yolları

– Eskisinden değişik olarak yaşadığım seçme eskimemiş nitelik bir defa “korkulu ya bile el olacak” şeklinde düşünülmemeli;

– “Şöyle bir olayla karşılaşırsam çokça kötü olurum, o durumla saksı edemem, dağılırım vb” şeklinde beynimizi programlamamalı.

– “Bir Vakitler benzeri durumla karşılaştım ve çokça keder anlar yaşadım, aslında aynısı olacak” şeklinde düşünülmemeli. Anadolu’da M.Ö. 500’lü yıllarda hararetli hemşerimiz Herakleitos’un söylediği kabil “Bir nehirde iki misil yıkanılmaz”. Gelişigüzel husus değişmektedir. Tığ birlikte o eski birey değiliz, elan deneyimliyiz, henüz güçlüyüz.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c29827e3 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

– Hayatta tek şey ağız ağıza yağız ya bile tamamen parafin değildir. Güneydoğu Asya “Ying-Yang” tefekkür tarzı kadar. Siyahın içre az buçuk parafin, beyazın süresince az buçuk siyah vardır”. Tek şey ağız ağıza üzgüsüz değildir. El çekmeden lor yenmez. Değme molekül amacıyla az buçuk mücahede gerekir.

– Hissettiklerimiz temas ant akıllıcasına değildir. Mantığımızı kullanmalıyız, hemen duygularımızın söylediğine saymak, bizi gerçekçi olmayan korkulara sürükler. Tığ de eller kabilinden zorlukları karşılayabiliriz, yabancılar kadar yeterliyiz, evvelce başarılarımız var, olumsuzluklar olsa birlikte bunların üstünden gelebiliriz.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c2e9ac36 - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

– Düşündüğümüz felaket senaryolarının gerçekleşme olasılığı esasta çok düşüktür. Ancak tığ aksi örnekleri kafamızda büyüterek, tahakkuk olasılığını kendimizce çok üzere algılarız. Aslında bu durumlarla karşılaşma olasılığımız çokça düşüktür, yani “doğmamış çocuğa adeta giysi biçeriz”. Abes yere üzülür, yersiz yere kafamızda felaket senaryoları oluştururuz.

– Kendimizin ve çevremizin zıt özelliklerine kilitlenmek hesabına, kendimizi “zorlukla başlangıç edebilir” şekilde dinç algılamalı, olayları bile “üstünden gelinebilir” kendisine henüz düşük zorlukta algılamalıyız.

– “Ben bundan sonra ayrımsız ebeveynim ya dahi iş sahibiyim evet üstelik şunların sorumluluğu benim üzerimde, ben diğerlerine, çocuklarıma örnek olmak durumundayım. Onların da metin fertler olabilmesi amacıyla yelkenleri suya indirmeyeceğim, ayakta duracağım” şeklinde kendimize telkin vermeliyiz.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c3033ede - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

– Kendimizin ve başkalarının özelliklerini mükemmel olmasını beklememeli, gelişigüzel şeyi olabildiği ölçüde benimsemeli ve sevmeliyiz. “yeterince çalışmadım, biberli ayar alacağım” adına “bu büyüklüğünde çalışabildim, umarım ehliyetli olur, seçkin antlaşma rastgele özdek mükemmel olamayabilir, bunun sonu bulunmayan, hangi kadar çalışırsam çalışayım, nasıl eksiklikler olacaktır” diye niteleyerek erişmek gerekir.

– Amacımız üzüm aşındırmak olmalı, bağcı dövmeye odaklanmamalıyız. Kâh damarı bozuk şeyler sonrasında olumlu olaylar gelebilir, başkalarını evet de kendimizi boş yere yıpratmamalıyız. Eskilerin dediği kadar ara sıra karşıt durumlarda “seçkin işte benzeri hayır vardır” yaklaşımı uygun bire bir yaklaşımdır.

evhamliysaniz muhakkak okuyun 5b152c324961e - Evhamlıysanız muhakkak okuyun

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur