Anne Sütü Ne Zaman Gelir?

anne sutu nasil saklanmali ve cozdurulmeli 1481265404 8515 750x420 - Anne Sütü Ne Zaman Gelir?
  • 1 Star
    Loading...

Bir anne adayının en büyük hayali 9 ay boyunca karnında taşımış olduğu bebeğini bir an evvel sağlıklı bir şekilde kucağına alabilmek ve onu emzirmektir. Bu konuda birçok anne adayı anne sütü ne zaman gelir diye meraklanmaktadır. Normal şartlar altında anne sütü gebeliğin son aylarına doğru hafif hafif gelmeye başlamaktadır. Burada şunu da unutmamak gerekir, bu her kadında aynı olacak diye bir şey yok. Bireysel farklılıklardan dolayı kimi anne adayında daha erken veya kimi anne adayında daha geç de gelebilmektedir.

Gebeliğin başlamasıyla anne adaylarının vücudundaki bazı hormonlarda değişimler olmaktadır. Bu hormonlardan birisi de prolaktin hormonudur ki, süt salgısını artırır. Böylece anne adayının memeleri süt üretmeye hazır hale gelmeye başlar. Bazı durumlarda kimi anne adaylarında daha bebek doğmadan bile süt gelmeye başladığı bile görülebilmektedir.

443572 3 4 65aee - Anne Sütü Ne Zaman Gelir?

Anne Sütü Ne Zaman Gelir? Belirtileri Nelerdir?

Bu erken gelen süte halk ağzında ağız sütü de denilmektedir, tıp literatüründe ise kolostrum olarak adlandırılan bu süt oldukça özel bir süttür. Anne sütü ne zaman gelir sorumuza adeta cevap olan bu ilk süt, bebekler için ilk aşı vazifesi görmektedir. Bütün anne adaylarının bedeni adeta bebekleri için kendilerini koruyacak içeriğe sahiptir. Yeni gelen sütün içeriği çok sayıda antikor barındırmakta olup, bebeği tüm enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Yeni doğan bebek sütü koyu kıvamda olup sarımtırak bir yapıdadır. Normal anne sütüne nispeten yapısında çok daha fazla miktarda protein bulunmakta olup, diğer yönden de yağ ve karbonhidrat oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple yeni doğan bebek sütünün bebeğin çok daha kolay sindirebileceği bir yapıda hazırlanmış olması da bu sütü çok özel ve değerli kılmaktadır.

Bazı kadınlarda yeni doğa bebek sütü hemen gelmeyebilmektedir bu da anne adaylarını, anne sütü ne zaman gelir gibi düşüncelere ve strese sokmaktadır.  Anneler eğer doğumdan sonra bebeklerini düzenli bir şekilde emzirirse, anne sütü muhakkak gelecektir. Gelen sütte bebeğin doyması için yeterli olacaktır, bu konuda telaşa asla kapılmayınız. Sütünüzün çoğalması için isterseniz siz yine de bol sıvı tüketebilir ve anne sütünü artırıcı besinlerle beslenebilirsiniz.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.