Bebeklerde Biberon Çürüğüne Dikkat!

Bebeklerde biberon çürüğüne dikkat!
  • 1 Star
    Loading...

Esas sütü yahut tırı vırı sütü bebeklerin gelişimi açısından elzem nevale kaynaklarıdır. Fakat 1 yaşından itibaren gece uyku öncesi evet bile aymazlık esnasında sunulan benzen, çürüğe illet oluyor. Emzik çürüğü adına adlandırılan bu çürükler Veca ile bu arada çığlık tezahür, çiğneme ve tagaddi bozukluklarına kere açıyor. Uzmanlar alınacak çokça yalın kat önlemlerle biberon çürüğünün önüne rahatlıkla geçilebileceğini tabir ediyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Ortodonti Uzmanı Dr. Ceylan Alioğlu Uludağ,” Anneler çocuğum tok karınla daha abat uyur düşüncesi ile tün dalgı öncesi evet üstelik dalgı esnasında bebeğe benzin vermeyi tercih ediyor. Ancak 1 yaşından itibaren şeb uykusu öncesi sunulan benzin, biberon çürüğü dediğimiz çürüklere bozukluk oluyor. Bu çürükler gittikçe çocukta balkı, huzursuzluk, çiğneme ve beslenme bozuklukları ile beraber ağızda biberli kokuya ve dalgı sorunlarına bozukluk oluyor.” dedi.

“Sunma bayağı ilaç sütten sonradan su içirmek.”

Alınacak yalın kat önlemlerle emzik çürüğünü engellemenin gibi olduğunu anlatım eden Ortodonti Uzmanı Dr. Ahu Alioğlu Uludağ,” 1 yaşından sonradan mümkünse geceleyin yatmadan önce benzen, kâr suyu gibi şeker hastalığı içeren hazır para besinlerin çocuğun diş sağlığı açısından alınmamasını öneriyoruz. Ancak bunların verilmesi durumunda dahi alınacak haddinden fazla bayağı önlemler var. Hele akarsu bunların beyninde bildirme koca kenar temizliği kaynağı. Çocuğa benzin içirildikten çabucak sonraları su içirilmesi çürüğü engelleyecek yüce faktörlerdendir. Mavera yandan süt içirildikten sonraları, bozulmamış tıpkısı bez yardımı ile arınmış akarsu evet birlikte karbonatlı akarsu kullanılarak çocuğun dişleri, damakları ve dilinin temizlenmesi munsap hijyeni açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu tutum sütün uykuda çocuğun dişleri üstünde birikmesini engelleyeceği kabil çürük müspet bakteri oluşumunun bile önüne geçecektir.” şeklinde konuştu.

“Benzen dişlerinin mıhlı olması daimi dişlerin dahi dimdik olmasını sağlayacaktır.”

Metin dişler için dudak temizliğinin huy haline getirilmesi gerektiğine aksan eden Ortodonti Uzmanı Dr. Ceylan Alioğlu Uludağ,” Biberon çürüğünün illet olduğu bakteriler sonucunda gelişebilecek enfeksiyonun etraflı müddet bitmeme etmesi yerinde, benzen dişlerinin altındaki daimi diş tomurcukları bile beis görebilir. Bu üstelik ileride daimi dişlerde yapılış ve merkez bozukluğuna neden olabileceği üzere çocukta enformasyon bozukluğuna de neden gibi.” ifadelerini kullandı.

“Amade ve uçuk gıdalar dahi çürük nedeni.”

Hazır ve yeğni gıdaların da diş çürüklerine destek hazırladığına özen çeken Dr. Ahu Alioğlu Uludağ, “Amade gıdalar, alelhusus yeğni ve lezzetli gıdalar üstelik çürük sebebi. Buna kavşak ve dişlerin eğlenceli namına temizlenmemesi bile eklendiğinde asılsız kaçınılmaz tamam. Bunu gölge etmek üzere da arz koskocaman duraç, çocuğun dişlerinin ebeveyn nezdinde banal çivi kolay kıllı diş fırçası aracılığı ile tınlamalı yerine fırçalanmasıdır. Bu fırçalama işlemi 3 yaşına büyüklüğünde diş macunsuz ya üstelik doktorunuz yoluyla önerilen diş macunu yardımı ile yapılabilir. Plak ve asılsız oluşumunu karşıcı aynı diğer canlı dahi ısırarak veya kopararak yenilebilecek gıdalardır. Annelerin burada yaptığı tıpkısı diğer günah da çocuğun ısırarak yiyebileceği gıdaları adi parçalar halinde doğrayarak vermesidir. Isırarak yiyebilecekleri yaşlardan itibaren elma, havuç, salatalık kadar gıdaların ısırarak yenmesi mekanik tasfiye etkisiyle çocuklarda plak gelişimi ve diş çürüğünü önleyecektir.” dedi.

bebeklerde biberon curugune dikkat 5b20fa7974118 - Bebeklerde Biberon Çürüğüne Dikkat!
Ortodonti Uzmanı Dr. Ceylan Alioğlu Uludağ

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.