Yeni Doğan Bebek Bakımı

1513867895 760x420 - Yeni Doğan Bebek Bakımı
  • 1 Star
    Loading...

Yeni doğum yapmış bir anne için elbette ki yeni doğan bebek bakımı ilk başlarda kolay olmayacaktır. Her ne kadar anne karnında geçen sürede bebek ile anne arasında etkileşim başlamış olsa da gerçek hayatta bu o kadar kolay olmamaktadır. Bu noktada yeni ve özellikle ilk doğum yapmış annelere bu konuda tecrübeli bir büyüğünün yardımcı olması çok faydalı olmaktadır. Sizler için bebek bakım noktasında önemli olan bazı hususları madde madde anlatmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yeni doğan bebekler için bulundukları ortamın ısısı önemlidir. Çünkü anne karnında vücut sıcaklığına alışan bebekler doğumla birlikte yeni bir ortama, solunum değişikliğine ve kan dolaşımının normal insana benzemesi gibi hallere maruz kalmaktadırlar. Tüm bu sebeplerden yeni doğan bebeklerin bulunduğu ortam ılık olmalı bir nevi kendisini Anne karnındaki sıcaklıkta hissetmeliler. Bu sıcaklık ortamı da ortalama 23-25 derece aralığında olmalıdır, bu şekilde bebeklerin daha huzurlu ve ortama daha kolay uyum sağladıkları gözlemlenmiştir.

Bebek bakımıyla ilgili makul bildiğimiz yanlışlar

  • Yeni doğan bebek bakımı açısından bir başka önemli husus ise bebeğin doğar doğmaz anne tarafından emzirilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü bebek doğar doğmaz o anda verilen anne sütü bebeğiniz için gerekli her tür bağışıklığı içermektedir. Hazır mama gibi gıdalara oranla bebek açısından da çok daha kolay sindirilmektedir. Ayrıca emziren anne de daha sağlıklı olmakta ve bebeği ile arasındaki annelik bağı daha da kuvvetlenmektedir.
  • Yeni doğan bebeklerin ilk başlarda fiziksel gelişim açısından düzenli kontrol edilmesi çok önemlidir. Sağlıklı dünyaya gelen bir bebek ortalama 2400-4000 gr arası gelmektedir. İlk birkaç hafta bu kilolarından hatta birazını da kaybedebilmektedirler. Yine aynı şekilde ortalama boy uzunluları 50 cm ve baş genişlikleri ise 35 cm gelmektedir. Burada yapılması gereken ilk bir yıl her ay düzenli olarak boy, kilo ve baş çevresi genişliğinin ölçülmesi ve takip edilmesidir.
  • Genelde ilk aylarda anneler bebeklerine sütlerinin yetip yetmediğinden endişe etmektedirler. Yeni doğan bebek bakımı ilk başlarda biraz sizi zorlayabilir, sütüm yetmiyor gibi endişelere kapılabilirsiniz. Fakat eğer bebeğiniz günde ortalama 7-8 kez kaka yapıyorsa bu onun doyduğunun ve sizin de sütünüzün yeterli geldiği anlamına gelmektedir. Fakat her bebek bu oranda kaka yapacak diye de bir şart yok bazı farklılıklarda görülebilmektedir.
  • Anne bebeğinin cildini de sık sık gözlemlemeli ve hastalık işareti olabilecek morarma, kızarıklık, sarılık deride döküntü gibi farklılıkları takip etmelidir. Bunun içinde anne bebeğin vücudunu ışığın bol ve yeterli olduğu ortamlarda ara ara gözlemlemesi gerekmektedir.
  • Anne ve baba Yeni doğan bebek bakımı açısından son derece önemli olan sevgiyi de bebeklerinden esirgememelidirler. Bebekler içi sevgi gelişim açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bebeğinizle bol bol konuşun, ona şarkılar söyleyin, hikayeler anlatın ve onun sizi duyduğundan emin olun.