Ergen Çocuğun Desteklenmesi

20790 1117x800 760x420 - Ergen Çocuğun Desteklenmesi
  • 1 Star
    Loading...

Ergenlik dönemi her insanı yaşamış ve geçirmiş olduğu bir evredir. Düşünün artık siz o evreyi tamamladınız ve sıra kendi çocuklarınıza geldi. Bu konuda empati yapılarak ergen çocuğun desteklenmesi ve ona yol gösterici olunması gerekmektedir. Nihayetinde bu dönem artık çocukluktan çıkıp yetişkinliğe yavaş yavaş adımın atıldığı bir dönem olmaktadır. Doğamızda hep bu tür geçişler vardır aslında, bebeklikten çocukluğa, çocukluktan ergenliğe, ergenlikten gençliğe, bekarlıktan evliliğe ve yaşlılığa gibi. Bu dönemlerden en önemlisi de ergenliğe geçiş süreci sayılabilir.

Ergenlik Döneminde Yaşanan Değişiklikler

İnsan yaşamındaki en hızlı değişim ve gelişim dönemlerinden birisi olan ergenlik süreci, bir anda hızlı ve oransız olacak şekilde ortaya çıkan büyüme dönemidir. Bazen bu hızlı sürece çocuklara ayak uyduramamakta ve bazı sakarlıklar sergileyebilmektedir. Ergenlik hem fiziksel görünüşün hem de hormonlardaki değişimlerin hızlandığı bir dönemdir. Artık yüzde sivilcelerin çıktığı, bazı bölgelerde kıllanmaların olduğu, beğenilip-dışlanma duygularının zihni sardığı bir döneme girilmektedir. Özellikle yaşıtlarına göre daha erken ya da daha geç olgunlaşan ergen çocuğun desteklenmesi çok daha önemli olmaktadır.

cocuk ve ergen danismanligi - Ergen Çocuğun Desteklenmesi

Bu dönemde sadece fiziksel ve hormonsal bir değişiklik yaşanmaz. Bunların yanında artık bireylerin duyuları ve düşünceleri de değişmektedir. Tüm bu değişimleri anlamak bile gençler için zor olurken, birde bu dönemde yaşanan kimlik kaygıları ergenleri iyice strese sokmaktadır. Artık anne baba güvencesi altında geçen çocukluk dönemi ergenler için sona ermekte olup, bağımsızlaşma çabaları baş göstermektedir.

Özellikle bu dönemim başlangıç kısmı olan 12-14 yaş aralığı çatışmanın kaçınılmaz olduğu bir dönem olmaktadır. Çünkü bu dönemde hem fiziksel hem de hormonsal değişimler hat safhada olup, en ufak olaylarda dahi ani duygu patlamaları yaşayabilmekte ve en basit olaylardan bile kırılıp alınganlık gösterebilmektedirler.

Ergen Çocuğu Destekleme Adına Neler Yapılabilir?

Ergen çocuğun desteklenmesi noktasında elbette ki ilk ve en önemli görev aileye düşmektedir. Bu dönemde artık ergenler için arkadaş çevresi ve kendi başına kararlar alma eğilimi ön planda olmaktadır. Böylesi durumlarda bazı anne babalar çocuklarının kendilerinden uzaklaştığı düşüncesine kapılmaktadır. Halbuki artık o bir genç olmaya başlamakta ve bazı kararları kendisi almak istemektedir. Bu gibi durumlarda ergen çocuğun kararlarını eleştirmek yerine, ona güven duygusu aşılamak ve olumlu yanlarını desteklemek gerekmektedir.

ergenlik doneminde dikkat edin 7a106c7cb5fa94a04bad - Ergen Çocuğun Desteklenmesi

Ergenliğe geçen bireyler özgür olmak ve bazı haklara sahip olmayı isterler. Burada aileye düşen görev ona şu bilinci aşılamaktır, özgür olmak her istediğini yapabileceğin demek değildir. Özgür olmak bazı konularda sorumluluk almak ve o sorumluluklarında gereğini yerine getirerek davranmaktır. Şunu da bilmemiz gerekir, ergen çocuklar her ne kadar kurallardan nefret ediyor gibi görünseler de aslında kendilerini koruyan o kurallara içten içe de sevgi duymaktadırlar. Ergen çocuğun desteklenmesi noktasında doğru ve birlikte ortaklaşa alınmış kurallar olmazsa olmazımızdır. Çünkü kuralsız bir hayatta iyiyi ve doğruyu öğrenip kişisel değerler oluşturmak oldukça zordur.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.