Bu dünyadan Umberto Eco geçti!

Bu dünyadan Umberto Eco geçti!
  • 1 Star
    Loading...

Bu dünyadan Umberto Eco geçti!

“Gülün Adı”, “Foucault Sarkacı” üzere romanlarıyla tanınan, dünyaca adlı yazar Umberto Eco, hayatını kaybetti. Eco âlim, edip, eleştirmen ve felsefeci kimliğiyle yüzyılın eke hatır adamlarından biri sayılıyordu.
Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden kari anketleri ile oluşturduğu, dünyanın evvel 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 2 ’nci, 2008 yılında 14 ’üncü sırada meydan almıştır. Takma ismi Dedalus’tur.

36775_6.jpg
Döneminin eke düşünürlerinden biri namına akseptans edilen Eco’nun uluslararası boyutta birçok ödülü ve İtalya, Almanya, Fransa’dan hükümet nişanları ve şövalye unvanları vardı.

İtalya’nın Alessandria şehrinde 5 Ocakta 1932’bile dünyaya mevrut Umberto Eco, 1954 senesinde ortaçağ felsefesi ve edebiyatı üzerine yazdığı tezle Torino Üniversitesi’nden mezun olduktan sonraları, 1961 ’dahi akademik kariyerine başlayarak, sırasıyla Torino, Floransa ve Bologna üniversitelerinde dirim bilimsel çalışmalarını bitmeme ettirdi. Göstergebilim alanında yaptığı araştırmalarla bile bildik Eco, 1950’li yıllarda Italyan radyo TV kanalı RAI’nin ekin programlarında görevler aldı.

36775_1.jpg
Umberto Eco, 1971’den bu yana Bologna Üniversitesi’nde müderris namına çalışmaktadır ve strüktüralizm sonrası göstergebilim gelişmelerine mehabetli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, faziletkâr lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın bedii anlayışı üzerine yaptı. Müverrih, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin tetkikat yapmış aynı yazar Umberto Eco.

Eco, 1980 yılında kaleme aldığı Gülün Adı romanıyla dünya çapında ad kazandı. Hikâyeleme, Sean Connery’nin başrolünü üstlendiği bir filmle 1989’de parafin perdeye aktarıldı.

36775_2.jpg
Eco’nun çalışmaları 1960’ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Akıbet dönemlerde ise, edimsel olay ve olguları dahi ele kayran icraat yaptı. Bu icraat ortada gökçe yazın eleştirileri, güneş ve bildirişim yazıları şanlı tıpkısı düzlük tutmaktadır.

36775_3.jpg
Eco, tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tekmil bire bir beceri gösterir. Hele Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir. İstanbul’a degaje saha ayırdığı bu eserini yayınlamadan gelişmemiş bir müddet ilk, 1998 yılında İstanbul’u ilk kez müzakere etmiştir.

36775_4.jpg
Roland Barthes’tan sonradan, “ayrıntıların anlamı” evet dahi “ayrıntıların sosyolojisi” adı verilen ayrımsız anlayışın makro bucak taşlarından birisi olan Umberto Eco’nun kavi çok eseri Türkiye’bile yayınlandı. Gülün Adı, Foucault Sarkacı, Baudolino, Prag Mezarlığı ve son çıkardığı Liyakatsiz Suret kitapları türlü dillere çevrildi, milyonlarca yüklülük yaptı.

36775_5.jpg
sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.