İlber Ortaylı ’nın gözünden Osmanlı İmparatorluğu!

İlber Ortaylı ’nın gözünden Osmanlı İmparatorluğu!
  • 1 Star
    Loading...

İlber Ortaylı ’nın gözünden Osmanlı İmparatorluğu!

Prof. Dr. İlber Ortaylı bakir kitabıOsmanlı ’evet Benzemek ’ta Osmanlı tarihinin tartışmalı dayanabilen haddinden fazla görüngü, deyim ve kurumunu kıvrak tıpkısı şekilde anlatıyor.

İmparatorlukların umumi durumu

Türkiye ’nin akıbet şeş asırlık tarihinin imparatorluklar tarihi, imparatorluklara başmaklık tıpkısı sosyolojiyle ele alınması gerektiğini düşünen İlber Ortaylı Osmanlı ’ya Çalmak ’ta Osmanlı İmparatorluğu dışında diğer imparatorlukları üstelik ele alıyor. O yüzden kitapta Rusya karşılaştırmalı bir çağ ele alınıyor. Türk tarihini yazarken banko Rusya ve İran ’ı, bilhassa Rusya ’yı ele almak gerektiğini birlikte düşünen Ortaylı, Balkanlar ’ı dahi intikal etmek için Itidalli Avrupa ’yı, Avusturya ’yı dahi kitabına ilave ediyor.

Osmanlı ’da neler oluyor?

Osmanlı döneminde başka imparatorlukların durumunu, Osmanlı ’yla olan ilişkilerini karşılaştıran İlber Ortaylı, Kavalalı Mehmet Büyük Gösterişli sorunundan sürgündeki Şehzade Cem Sultan ’a, kadınlar saltanatının en hayat dolu ve sancak ismi Kösemen Odalık ’dan II. Abdülhamid ’e, Osmanlı ’daki uluslar ve dinler mozaiğinden Balkanlar ’daki milliyetçilik hareketlerine… Osmanlı Batılılaşması, diplomatlık, dışişleri, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine büyüklüğünde metin çokça balaban konuyu bile kendine has üslubuyla yıpranmamış kitabında anlatıyor.

Anlaşılır tarih

İlber Ortaylı kitabın önsözünde, “Ilam namına daha anlaşılır dümdüz bire bir öğüt kitabı olmasına çaba ettim. Osmanlı ’ya Çağrıştırmak öğrencilerimizin kullanabileceği bire bir kitap gerçekte, ümit ederim bedii, yararlı olursa daha üstelik uzun uzadıya konuları ele kabul etmek niyetindeyim,” diyerek eklese üstelik bu tezkere öğrencilerin yanı sıra tarihe ilişki duyan cümle amacıyla.

**

ARKA KAP YAZISI

“Osmanlı İmparatorluğu gündeş acun ve ulusçuluk karşısında yıkılan sonuç Roma ’dır. Bu türlü aynı ilhanlık çıktı olanaksız.”

Osmanlı ’evet Andırmak kitabında Haçlı birliğini dirilten Fetih ’kap, Osmanlı tarihinin tartışmalı dayanıklı çok olay, kavram ve kurumu ele alınıyor. Mohaç ’tan Kırım Savaşı ’na, Osmanlı tarihi boyunca hep ayrımsız muamma yerine kalan Ortadoğu ’dan Darı ile olan ilişkilere, Kavalalı Mehmet Büyük Ağırbaşlı sorunundan sürgündeki Şehzade Toplama Melik ’a, kadınlar saltanatının bildirme güçlü ve alem ismi Kösemen Padişah ’dan II. Abdülhamid ’e, Osmanlı ’daki milel ve dinler mozaiğinden Balkanlar ’daki nasyonalizm hareketlerine… Osmanlı Batılılaşması, diplomasi, dışişleri, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar sağlam çokça konu İlber Ortaylı ’nın kıvrak kalemiyle bu kitapta.

**

İlber Ortaylı

1947 yılında Bregenz, Avusturya ’üstelik dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Anahtar ve Sıra Coğrafya Fakültesi Gündüz bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi ’nde Slavistik ve Orientalistik okudu. Mastır çalışmasını Chicago Üniversitesi ’nde Prof. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Açık Oturum Bilgiler Fakültesi ’nden 1974 ’te doktora derecesi aldı. 1979 ’de doçent, 1989 ’da profesör oldu. 1983-1989 yılları ortada istifa etti. Paris, Berlin ve Kudüs ’te araştırma ve öğretim faaliyetlerinde bulundu. Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Oxford ve Tunus üniversitelerinde mihman tedris üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Domestik ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arası Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayımladı. 1989-2002 yılları arasında Açık Oturum Bilgiler Fakültesi ’nde Dümen Tarihi Marifet Dalı başkanı namına görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi ’hangi geçmiştir. İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Umumi Heyet üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesi, Makedonya Bilimler Akademisi muhabir üyesi ve Karadağ Malumat Akademisi ecnebi üyesi, Rusya Ulum Akademisi Doğu Bilimi Enstitüsü Onursal profesörüdür.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur