Seyrine doyum olmayan bir İstanbul albümü…

Seyrine doyum olmayan bir İstanbul albümü…
  • 1 Star
    Loading...

Seyrine doyum olmayan bir İstanbul albümü…

Asitane, Deraliyye, Sıcacık-ül hilâfet ’il aliyye, Dar ’üssaadet, Dersaadet, İslambol gibi öyle fazla ismi vardır İstanbul ’un…

Sayfaları çevirmekle sonsuz bir kitap, seyrine doyum olmayan bir resimdir İstanbul. Bu şehirde uygarlık tarihinin her anından, her bucağından harabeler, renkler vardır ve bugün de acayip bir değişimin içindedir.

Sultanahmet Meydanı, Beyazıt, Bâbıâli, Beyoğlu, Pera, Tarlabaşı, Balat, Eyüp, Kumkapı ve Taksim ’den yola meydana çıkan İstanbul ’dan Sayfalar sokaklarından meydanlarına, camilerinden mezarlıklarına, ulema semtlerinden misafir etme mekânlarına, kütüphanelerinden meyhanelerine özgün bir İstanbul yolculuğu.

İlber Ortaylı; diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralıyor.

İlber Ortaylı, İstanbul ’dan Sayfalar, İnkılâp Kitapçı, Mart 2015

Yayımcı: Ahmet Bozkurt
Ebadı: 13,7 X21,5
Sayfa: 312

İlber Ortaylı

1947 yılında Bregenz, Avusturya ’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi.

Viyana Üniversitesi ’nde Slavistik ve Orientalistik okudu. Master çalışmasını Chicago Üniversitesi ’nde Prof. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi ’nden 1974 ’te doktora derecesi aldı. 1979 ’da doçent, 1989 ’da profesör oldu.

Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Oxford ve Tunus üniversitelerinde davetli öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. asır ile 19. asır arası Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayımladı.

1989-2002 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi ’nde Yöneticilik Tarihi Bilim Dalı başkanı olarak atama yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi ’ne geçmiştir. İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Idare Heyeti üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesi, Makedonya Bilimler Akademisi muhabir üyesi, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Onursal profesörüdür.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur