Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme

1033839 620x360 - Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme
  • 1 Star
    Loading...

Bir anne için bebeği onun her şeyidir, onu 9 ay gibi bir süre karnında taşıdıktan sonra artık kavuşma zamanı gelmiştir. Bununla birlikte anne adayını da yeni bir telaş sarar Yeni doğan bebeklerde emzirme nasıl olmalı, ne sıklıkta olmalı diye merak edip dururlar. Acaba sütüm yetiyor mu, daha başka neler yapabilirim diye dünyalar tatlısı bebeği için bin türlü arayış içerisine girer. Bu konuda sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık ve merak ettiğiniz bazı soruların cevaplarını madde madde sıraladık.

Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki farklar

Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki farklar

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

  • Öncelikle bebeğin sık sık ağlaması ve ilk başlarda çok sık emmesi doymadığı anlamını taşımaz. Bu aslında sindirim sisteminin gayet düzenli bir şekilde çalıştığına yormanız daha doğru olacaktır. Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç hafta kilo kaybetmesi gayet normal, bu sizi doymuyor ve zayıflıyor gibi bir düşünceye sevk etmesin.
  • Yeni doğan bebeklerde emzirme sırasında eğer bebeğin yutkunduğunu ya da çenesini hareket ettirdiğini veya memenizin çekiliyormuş hissini fark ederseniz bu onun emdiğini gösterir. Zaten sağlıklı bir emzirme sonucu memelerinizin boşaldığını hissedersiniz.
  • Yeni doğan bebekler ilk başlarda 1-2 saat gibi sık aralıklarla emzirilmelidir. Çünkü anne sütünün sindirimi oldukça kolaydır. Kesinlikle bu sıklıkta emzirmeye sütüm asla yetmez gibi düşünmeyin, siz ne kadar sık emzirirseniz vücutta ona göre daha hızlı süt üretmektedir.
  • Anne adayımız bebeği emzirme pozisyonunu da doğru ve düzgün seçmelidir. Kendisinin de rahat edebileceği sakin bir yer tercih etmeli ve bebeğin rahat bir konumda olduğundan emin olarak onun emzirmesidir. Örneğin ilk başlarda meme ucunu bebeğin ağzına siz verebilirsiniz. Burada memenizin kesinlikle bebeğin burun deliklerini kapatmadığından emin olun, hatta gerekirse memenizi elinizle hafif geri çekin.

emzirme teknikleri - Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme

  • Yeni doğan bebeklerde emzirme yaparken memelerinizi sırayla değiştirmeniz sizin için de bebek için de daha faydalı olacaktır. Eğer ilk emzirmede sağ memeyi verdiyseniz ikincisinde sol memeyi verin ve bu şekilde değiştirin. Eğer bebeğiniz emerken hemen uykuya dalıyorsa, çenesinin altını hafifçe okşayarak emme refleksini tekrardan hatırlatmış olursunuz.
  • Gece emzirmesinde ise bebeğim uyuyor onu uyandırmayım ne de olsa acıkınca ağlar gibi düşünmeyin. Çünkü bu ufacık yavrular çok sık acıkmaktadır, bu yüzdende gece onu uyandırmanız gerekiyor da olsa ikişer saat aralıklarla uyandırarak emzirin. Ayrıca ilk başlarda bebeğin eme alışkanlığından dolayı geceleri sık sık uyanması ve sizleri de uyandırması gayet normaldir.
  • Annelerin bir başka merak ettiği konu ise biberon kullanımı konusudur. Yeni doğan bebeklerde emzirme haricinde biberon kullanımı ilk başlarda önerilmemektedir. En az 4 ile 6 haftalık bir sürenin geçmesi önerilmektedir. Fakat işe gitmeniz gerekiyor ve onu evde bir müddet yalnız bırakmak zorundaysanız biberon kullanmanız şarttır. Bu konuda da meme ucunuza en çok benzeyen biberonu tercih etmeniz bebeğinizin ona daha kolay uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır.