Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

cilt bakimi 760x410 - Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 1 Star
    Loading...

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanız açısından önemlidir. Cildimiz her gün iç ve dış etkenlere maruz kalarak yapısal olarak zarar görebilir. Bunlardan en az etkiyle kurtulmak için bazı önlemler alınmalıdır.

Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş ne yazık ki son 50 yıldır olumsuz etkisini daha da artırmış durumda ve UV ışınları deri kanserlerinin sayısında önemli bir etkiye sahip. Buna önlem almak için güneş koruyucu kremler kullanmak gerekiyor. Ancak gelişigüzel uygulamalardan kaçınarak güneşten 30 dakika öncesinde bunu sürmek son derece önemli. Çünkü güneş kremleri içindeki maddeler ancak bu kadar zaman sonra etkisini gösteriyor.  Ayrıca en çok3-4 saat koruma etkisi olacağını da belirtmek gerek. Daha sonra aralıklı şekilde yenilenmesi de önemli bir ayrıntı.

2018071613432129 - Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Maske Yapın

Cilt gözeneklerindeki kirlerin arınması ve cildi yenilemek için haftada bir kere doğal malzemelerden ya da kozmetik kullanarak maske yapmanız önerilir.  Gözeneklerin boşalması sonrasında yenilenmesi daha kolay olacaktır.  Çünkü hücresel etki ancak böyle sağlanabilir. Tabi maske sonrasında mutlaka nemlendirici ya da serum takviyesi önerilir.

Spor ve Beslenmeye Dikkat

Cilt sağlığını etkileyen en önemli iki diğer etken spor ve beslenmedir.  Her ne kadar klişe halini alsa da bu iki etkenin hayatımızda sağladığı kapsamlı etkiler hiç de azımsanmamalı. Düzenli spor yapmak, kan akışını hızlandırıyor ve daha sıkı bir cilt yapısı kazanmanızda etkili. Ayrıca esneme hareketleri cildin de dış etkenlere karşı direnç geliştirmesinde bir hayli önemli.  Bunun en somut örneğini spor yapan kişilerde daha geç cilt yaşlanmasının olması şeklinde görmek mümkün. Çünkü kan akışı ne kadar hızlıysa o kadar fazla yenileme oluyor.   Beslenmeye gelince sebze ve meyveler cilt yapınızın da sağlıklı kalmasında etkili. Diğer yandan sigara, alkol, uyuşturucu maddeler cildinizde ciddi lekelere neden olabiliyor.

Sivilcelerinizle Oynamayın

Sivilcelerle oynamak ciltte bunların daha fazla görülmesine neden olan bir durum. Çünkü bir gözenekteki yağ ve kiri çıkardığınızda alında onu ve civardaki gözenekleri de genişletmiş oluyorsunuz. Bu da daha fazla sivilceye neden oluyor. Sivilceler ne kadar büyük olursa olsun sıkmamak gerekiyor.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.