Menopoz Nedir?

menopoz 1 752x420 - Menopoz Nedir?
  • 1 Star
    Loading...

Halk arasında bilinen tabiriyle menopoz nedir sorusuna cevap verecek olursak bayanların adetten kesilmesidir. Menopoz olayının gerçekleşmesi için son adet tarihinizden itibaren bir yıllık bir sürecin geçmesi gereklidir. Ortalama bir kadın yaşamının üçte birlik kısmı menopoz evresinde geçmektedir. Menopoz sürecini sağlıklı atlatan ve bu dönemde yaşadıkları değişiklikleri hayatın normal olağan akışı olarak gören bayanlar sağlıklı bir yaşam sürmeyi de garantilemiş olmaktadırlar.

Dünya genelinde elde edilen ortalamaya göre menopoz yaşı 50-52 arası olarak hesaplanmıştır. Bu söylediğimiz rakam tabi ki genel ortalama bunun öncesinde ya da sonrasında da menopoz gerçekleşebilmektedir. Bu tür değişikliklerde de yine bireysel farklılıklarla birlikte beslenme bozukluğu, zayıflık, alkol ya da sigara bağımlılığı gibi etkenler menopozu daha erken yaşlara da çekebilmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra birazda bu sürece sebep olan belirtiler üzerine eğilelim. Menopoz genelde adet kanamasının kesilmesi ve vücudu ateş basması olarak bilinirdi. Halbuki menopoz süreci uzun süreler de devam edebilmektedir. Menopoz dönemindeki vücut ısısının yükselmesi yani ateş basması olarak adlandırılan olay ise bilinen en belirgin belirtisidir.

menopoz ile ilgili merak edilen sorular - Menopoz Nedir?

Vücut ısısının bu dönemde ani yükselmesi ile birlikte ciltte kızarıklık ya da aşırı terleme görülmesi muhtemel bir olaydır. Menopoza yakın olan süreçte adet kanamalarınız devam ederken bile bu tür durumlar hafiften hafif hafif başlayabilir.

Bu dönemin başlangıcında yine adet düzensizlikleri görülebilmektedir. Yorgunluk hissi yaşayabilir, sık sık idrar yapma isteği duyabilirsiniz. Menopoz döneminde cinsel yaşamınızda olumsuz etkilenebilir, cinsel birliktelik konusunda bir isteksizlik duyabilirsiniz.

Bununla birlikte göğüslerinizde aşırı hassasiyet oluşabilir ve uyku bozuklukları yaşayabilirsiniz. İşte tüm bunlar bize menopoz nedir sorusunun cevabını vermektedir.

Menopozla Gelen Değişimler

Menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesi azalır ve işlevi ortadan kalkmasıyla cinsel bölge başta olmak üzere vücudun bazı yerlerinde değişim süreci başlamış olur. Bu süreçte genital bölgenizdeki tüylenmelerin azaldığını fark edeceksiniz. Başta rahimde olmak üzere yumurtalıklarda da küçülmeler meydana gelmektedir.

Rahimin iç duvarı kalınlaşırken, idrar kesesinde de küçülme meydana gelmektedir. Bu dönemde bazı kadınlarda idrar kaçırma da görülebilmektedir. Derideki kırışıklıklarda artma ve yüz çevresindeki tüylerde çoğalma görülebilmektedir. Menopoz nedir ve vücuttaki etkileri nasıldır diye genel olarak araştırdığınızda bu gibi bilgiler karşınıza çıkacaktır. Bunların haricinde bireysel farklılıklar da olmak şartıyla genelde koltuk altı tüylerinde azalma da görülmektedir. Kadınlarda boyda kısalma, kemik erimesi ve meme başlarında küçülmeyle birlikte sarkmada sıkça görülen değişimlerdendir.

menopoz - Menopoz Nedir?

Bizim sizlere tavsiyemiz bu süreci en sağlıklı bir şekilde atlatabilmeniz için; menopozu kabullenmek, onun doğal bir süreç olduğunu bilmek ve bu durumla barışık yaşamak en önemli kural sayılmaktadır. Nihayetinde bu süreci yaşayan kişi tek siz değilsiniz, sizinle aynı kaderi paylaşan milyarlarca kadın var.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.