Ütü Kirecini Temizlemenin Kolay Yolu

utudeki kirec nasil sokulur temizlenir utu izi nasil gecer nasil giderilir 1534249814 - Ütü Kirecini Temizlemenin Kolay Yolu
  • 1 Star
    Loading...

Ütü kireçlenmesi sorunu hemen hemen evinde ütü bulunan her insanın karşılaştığı bir problemdir. Ütü kireci fazlalaşırsa eğer, kireçli tabanlar zaman zaman kıyafete yapışır ve sorun çıkarır, belirli bir süre sonrasında da bozulur. Ütünün ömrünü uzatabilmek adına kireç sorununu kesinlikle ihmal etmemeli ve zaman zaman kireç temizleme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde hem ütü sağlıklı çalışmayacak hem de ütüleme yaptığınız kıyafetleriniz zarar görecektir. Ütü kireci temizleme noktasında izlenmesi gereken bazı yöntemler mevcuttur.

utu nasil temizlenir 1 - Ütü Kirecini Temizlemenin Kolay Yolu

Ütü Kireci Temizleme Metotları

  • Bir miktar tuz ve bir parça gazete kağıdı işinizi görecektir. Bir miktar tuzu gazete kağıdı üzerine dökün ve ısınmış ütünüzü gazete kağıdı üzerinde hafifçe gezdirin, tuzun parçalı yapısı ütü tabanının temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Ütü tabanını temizlemek için yapılabilecek yöntemlerden bir tanesi de sirke kullanmaktır. Uygulaması oldukça basittir, bir bezi sirke ile ıslattıktan sonra ısınmış ütü ile bu bezi ütülemeniz ütü kireci gidermede ve ütünüzün tabanının kireçlerden kurtulması noktasında yeterli olacaktır.
  • Mum deyip geçmeyin, gerçekten ütü tabanına uygulandığında ütünüzün tabanı pırıl pırıl olmaktadır. Mumu elinize alın ve ısınmış haldeki ütünüzün tabanında bulunan lekelere sürün, sonrasında da ütü tabanında kalan mum lekelerini yumuşak bir bezle silin.
  • Yanmış ütü tabanlarındaki lekelerden kurtulmanın bir yolu da soğuk ütü tabanına diş macununu sürün ve ütüyü açın, tabanı iyice ısındıktan sonra tekrar bir bez yardımıyla silin.
  • Yanmış ütü tabanlarından kurtulmanın en etkili yollarından biriside limon ve karbonat birleşimidir. Bir miktar taze sıkılmış limon suyu ile bir miktar karbonatı karıştırın ve bu karışımı bir bez aracılığıyla ütü tabanına sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra karışımı yine nemli bir bezle silin ve ütünüzü ısıtın, pırıl pırıl olacaktır.
  • Sade limon tuzu ile de ütü kireci temizlemek mümkündür. Limon tuzunun yapısındaki sitrik asit çok iyi bir kireç çözücüdür. Limon tuzu eklenmiş suyu kaynatın ve ütünüzün su haznesine boşaltın kireçlerden nasılda kurtulduğunuza şahit olacaksınız.

Yukarıda saydığımız yöntemlerin ve haricinde muhakkak başka yöntemlerde mevcuttur. Fakat bu yöntemler ütünüzü temizlemek adına sizlere yeterli olacaktır. Ütülerinizin her daim temiz kalması adına ayda bir uygulamanızı öneririz.

 

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.