Burun Estetiği Ameliyatlarında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Burun estetiği ameliyatlarında doğru bilinen 9 yanlış
  • 1 Star
    Loading...

Burun estetiği, ülkemizde ve dünyada yeryüzü yoğun yapılan ameliyatlardan birisi. Umum ortada, bu cerrahi müdahale ile ilgili adeta şehir efsanelerine dönüşen birçok esas karışıklığı üstelik mevcut. 

Yıllardır kibir estetiği ameliyatları eden Burun Estetiği Cerrahisi Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, “Bu planlanırken, kesinlikle kibir fonksiyonları dikkate alınmalıdır. Çünkü bu ameliyatın başarısında, hem kibir fonksiyonlarının iyileştirilmesi, hem koku alma organı estetiği esastır” diyor.
Koku Alma Organı estetiği ameliyatlarında akıllıca tanıdık yanlışlar hakkında hikmet veren Burun Estetiği Cerrahisi Doç. Dr. Herhangi Bir Ulusoy, şunları söyledi:

1.YANLIŞ: Haddinden Fazla dinç veya gelecek yaşlarda, kibir estetiği ameliyatı yapılmaz!

1-AKILLICASINA: Bu ameliyatlar amacıyla madun çizgi kızlarda 16, erkeklerde 18 yaştır. Ancak, burundan havayolu tıkanıklığına merbut gelecek adım zorluğu olan henüz pespaye yaşlardaki çocuklarda bile bu ameliyatı seyrek üstelik olsa gerçekleştirebiliyoruz. Ancak çok vabeste kaldığımızda uyguladığımız bu çocukluk çağı büyüklenme estetiği ameliyatlarında, kakırdak ve mızrap büyüme noktalarına dokunmadan bu ameliyatı gerçekleştirmek mümkün. Encam yaşlarda, bu ameliyatı gerçekleştirmek amacıyla bir dip cızık yoktur.

5ae2212566a97c82afd72610 - Burun Estetiği Ameliyatlarında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Hastanın umumi durumunun mebzul olduğu ve duyum yitimi almasında mahzur olmadığı değme yaşta, bu ameliyat uygulanabilir. Kimi Vakit da haddinden fazla encam yaşlarda olup, beğenilen beklentisi olmayan kişilere tıbbi sebeplerle dahi burun estetiği ameliyatının birlik aşamalarını değiştirmeden uygulayabiliyoruz. Valf, yani kapakçık cerrahisi dediğimiz bu işlemle, koku alma organı kanatlarında nefes alırken inkıraz, kibir ucundaki aşırı açının düşmesine sınırlı kan kabul etme zorluğu ve ılımlı çatıdaki zayıflıklara mecbur içki ahiz problemlerine engelleme edebiliyoruz.

2.YANLIŞ: Kamu büyüklenme estetiği ameliyatları, bir yöntemlerle uygulanır!

2-DOĞRU: Değme duygusal özgün olduğu kadar herhangi bir kibir yapısı birlikte özgündür ve zata mahsus planlama yapılmalıdır. Bu ameliyat ihtimal birlikte, diğer umum ameliyatlardan ayrımlı kendisine ağız ağıza cinsiyete ve zatî anatomik özelliklere bakarak çok fazla değişkenleri olan yegâne ameliyattır diyebiliriz. Değişkenler namına işine içine; kıkırdak, kemik, cilt, ciltaltı dokusunun kalınlığı, yüzdeki bakışım durumu üzere metin haddinden fazla etken girmektedir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, tek hastanın ameliyatında uyguladığımız teknikler diğeriyle uygun benzeri olmuyor. Dolayısıyla, bu ameliyatın adeta bir umum yapımı müzakere eseri üzere herhangi bir fert için ayrımlı yapıldığını tefhim etmek yanlış olanaksız diye niteleyerek düşünüyorum.

 5bcd8a1cae78493384529550 - Burun Estetiği Ameliyatlarında Doğru Bilinen 9 Yanlış

3. YANLIŞ: Vazıh yöntemde incitici izi kalır!

3-MAKUL: Bu ameliyat, ayrımlı tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Bazen cerrahlar vakit kaybetmeden ilişkin yöntemi kullanırken, bazıları üstelik belirtik yöntemi, bazıları üstelik hastanın burun yapısına göre ikisinden birisi tercih etmektedir. Yıldızlı teknikte, parçalanmamış kibir anatomik yapılarının ortaya konulması cihetiyle, ameliyat esnasında cerrahi düzlük haddinden fazla daha detaylı değerlendirilebilmekte ve makul tekniklerle sorunlar giderilebilmektedir. Hastanın yegâne problemi, koku alma organı kemeri veya kanatlarının enine genişliği ise, mecbur teknikle bunu kazanmak tam tür, ancak ekleyerek eksantrik birçok sorunları bile varsa, çoğu antlaşma sınırlanmış yöntem mikro kalmaktadır. Içinde bulunduğumuz coğrafyada burun yapıları, Avrupa yahut Iskandinav ülkeleri gibi değil, bizde burunlar hem iri, hem bile elan müstakbel derecede bozukluklar bulunan olup, tıpkısı anda bir nice işlemi de alay malay uygulamak gerekebiliyor. Ego ameliyatlarımda, %80 belirtik, %20 mecbur teknik kullanıyorum.

Seçilmiş vakalarda akla yatkın uygulandığında, belirgin teknik ameliyatın süresini kısaca 1 saat kadar uzatıyor, ama revizyon ihtimalini birlikte büyük oranda azaltıyor ve liyakatli oluyor diyerek düşünüyorum. Günümüzde uyguladığımız açıkça formül ile, acı izini 6 kamer sonrasında yıldızlı gözle çakozlamak az daha imkansızdır. Kapalı yöntemin ise, çok henüz gücük sürede bitmesi sunma balaban avantajı olmakla alay malay, dezavantajı ise cilt altından çalışılması ve kâh sorunlara engelleme edebilmedeki teknik zorluklardır.

4.YANLIŞ: Koku Alma Organı estetiği sonrası, Ağrılı bire bir süreçtir!

4-DOĞRU: Bu ameliyatlar şişman oranda ağrısızdır, ameliyattan ahir 3.günden itibaren sağlam çok hastamız analjezik kullanma ihtiyacı hissetmiyorlar. Günümüzde kullandığımız Ultrasonik Piezo teknolojisiyle, morartı birkaç oranda olabiliyor. Bahsedilen bu morarma ve kabarık, dışarıdan bakanlara sökel keskin çekiyor hissi uyandırmasına rağmen, buna tıpkısı nevi illüzyondur söylemek kavisli gayrimümkün.

5ae2212566a97c82afd72614 - Burun Estetiği Ameliyatlarında Doğru Bilinen 9 YanlışAmeliyatta yapılan mızrap kesilerinin, etken bir bölgede olmaması sürecin dertsiz olmasının nedenidir. Bu dönemde, belli belirsiz ağrılara sebebiyet vermemesi amacıyla hastalarımıza, yüz bölgesini çok hareketlendirecek sert çiğneme, sivri hande üzere durumlardan 1 hafta kadar ırak kalmalarını ve rahat diş fırçası kullanmalarını öneriyoruz. Böylecene, hastanın neredeyse tek ağrısı olmayacaktır.

5.YANLIŞ: Burun estetiği sorasında, büyüklenme ucu düşer!

5-AKILANE: Işler, tecrübeli ellerde yapıldığında, büyüklenme ucu düşmez. Çağcıl rinoplastide, büyüklenme ön kısmını katiyen greft dediğimiz kıkırdaklarla destekliyoruz. Büyüklenme ucunun bu şekilde desteklenmesi, ilerleyici yaşlarda oluşabilecek fizyolojik burun ucu açısı düşmelerine karşıda mukavemetli oluyor ve buna ayrımsız nevi anti-ageing katkısı oluyor da diyebiliriz. Nitekim, yaşlanmaya tutkun kişinin yüzündeki ifadeyi muhavvil burun ucu düşmesi, akla yatkın teknikle yapılan burun estetiği ameliyatlarında imkânsız yada mufassal yıllar bilahare haddinden fazla henüz hafif peki diyebiliriz. Bazı meslektaşlarımız buna “evladiyelik tıpkı burnunuz olacak” diyorlar kim, bu çokça doğrudur.

6.YANLIŞ: Ameliyatın yeryüzü baskı tarafı, koku alma organı tamponları ve bunların çıkarılmasıdır!

6-AKLA YATKIN: Yıllardır, dokuya yapışıp ağrılı bası özne ve çıkarılırken şiddetli veren uzun büyüklenme tamponlarını kullanmıyoruz. Günümüzde tampon etkisini kurmak için, terzilik teknikleri, kendiliğinden münhal tamponlar yahut silikon tamponları kullanıyoruz. Bunların topu topu da, ağız ağıza dertsiz ve akıbet derece konforlu uygulamalardır. Ben son yıllarda henüz ziyade silikon olup, ortasından hastanın hava üstelik alabildiği malzemeleri yeğleme ediyorum. Bu malzemeyi sevmemin nedeni, burun içindeki mukoza dediğimiz dokuların akla yatkın yerlerine oturmalarını ulaşmak içindir. Çünkü bu ameliyatın başarısında, hem büyüklenme fonksiyonlarının iyileştirilmesi, hem kibir estetiği esastır.

burun estetigi 6 - Burun Estetiği Ameliyatlarında Doğru Bilinen 9 Yanlış

7.YANLIŞ: Burun estetiği dışarıdan yapılırken, zaman alma ameliyatı de dışarıdan yapılır!

7-AKLA YATKIN: Koku Alma Organı içi ve dışı bu arada tıpkı organdır. Ara Sıra, koku alma organı süresince bire bir sorun olmamasına rağmen, temelli dışındaki dingil eğrilikleri cihetiyle albeni pazajı engellenmektedir. Bazen dahi, burun içindeki kıkırdak eğriliğini düzeltmeden, dışına yapılacak tıpkı estetik müdahale ensiz kalabilmektedir. Büyüklenme içindeki septum denen kıkırdağı ve dışındaki estetiği beraber düşünmeliyiz. Bunu adlı tıpkısı yazar  “Nose goes where does septum goes= burnun içindeki septum denilen kıkırdağı nereye giderse burunda oraya harcama” şeklinde tabir etmiştir. Tek tıpkı kesi ile burnun hem dışına, hem da iki yönlü olarak içine da müdahale edebiliyoruz.

8.YANLIŞ: Büyüklenme estetiğinde, lazer uygulaması henüz liyakatli serencam verir!

8-AKLA YATKIN: Lazerin, koku alma organı estetiği ameliyatlarında yeri yoktur.  Lazer, katiyen kemik evet bile kakırdak dokuyu şekillendirmez. Fakat çokça seyrek dahi olsa, meydanda teknik koku alma organı ameliyatlarından sonradan, kesi izinin boş olduğu hastaların bu şikayetini düşürmek için lazer ile ilgili cildin soyulması yani ayrımsız nevi dip peeling amaçlı lazere hastaları yönlendiriyoruz. Ayrıca, bir zamanlar burun içindeki konka dediğimiz etlerin lazerle küçültülmesi kullanılmıştır, amma günümüzde terkedilmiştir. Günümüzde bu amaçla radyofrekans dediğimiz, lazer benzeri tasgir fail teknolojileri vahim benzeri şekilde kullanmaktayız.

9.YANLIŞ: Koku Alma Organı estetiği sorunları, sadece ameliyat ile düzeltilir!

9-MAKUL: 10 yıl öncesine büyüklüğünde büyüklenme şeklindeki sorunların düzeltilmesinde, işler dışında almaşık ayrımsız yöntem yoktu. Ancak günümüzde, gelişen dokuya ahenkli dolgu maddeleri teknolojileriyle, bir iki sayıdaki güzel olgularda ameliyatsız üstelik burun estetiği mümkündür. Fakat, bütün burun eşkâl bozukluklarının da  “Ameliyatsız kibir estetiği” adına de anlatım edilen dolgu, botoks yahut ten germe ile düzeltilebileceği üstüne hatalı ayrımsız alacak vardır ve bu da akilane değildir. Zira bu yöntemleri, ancak çok süfli anlaşılan sorunları olan latif hastalarda uyguluyoruz.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.