Kanaviçe Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?

kanavice 760x410 - Kanaviçe Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Diğer işleme tekniklerine oranla daha güzel bir görüntüye ulaşmanızı sağlayacak olan kanaviçe modellerini düz ya da kare desenli kumaşlar üzerine uygulamanız gerekmektedir. Ancak kanaviçe nakış biçimini etamin desteğiyle normal kumaşlar üzerinde de gösterebilmeniz mümkündür. Kanaviçe yöntemiyle nakış işleyerek; yastıklar, örtüler, minderler ve çerçeveler meydana getirerek; hayal gücünüzü farklı modeller yaratma esnasında da kullanabilirsiniz.

Kanaviçe yöntemini gerçekleştirmeniz esnasında fazla malzeme kullanmanıza gerek duymayacaksınız. Elinizde bulunması gereken malzemeler olarak iğne, kumaş, iplik ve nakış modeli yeterli olacaktır. Eğer ki kasnaklı kanaviçe modellerine dayalı bir çalışma içinde yer almak istiyorsanız da bu tip işleme işlemleri esnasında daha ince ipliklere ve kasnağa da gereksinim duyabileceksiniz.

Kanaviçe nakşetmeye başlamadan önceki evrede kumaşın merkezini bularak; işe başlayabilirsiniz. Kumaşın merkezini bulmak adına da elinizde var olan modelin nüshasını dörde katlayarak kumaşa yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle kolaylıkla orta noktayı bulabilecek ve modelinizi buna göre de şekillendirebileceksiniz.

Kanaviçe işlemlerine başlamadan önce iplik seçimleri konusunda da fazlasıyla durmanız gerekmektedir. İpliklerin seçimlerini gerçekleştirdikten sonra kullanacak olduğunuz tel miktarı konusunda karar vermeniz de gerekecektir. İpliğin kalınlık derecesine de karar vermeniz gerekmekte ve bu detayın kanaviçeye uygulayacağınız olan modelde önemli bir etki yaratacağından ötürü titiz davranmanız da gerekebilecektir. İplerin kalın ya da ince olması durumu dokumalarınızın ne kadar sık olacağını da belirleyeceğinden ötürü gözden kaçırılmaması gereken bir durum olarak adlandırılabilecektir.

kanavice islemenin puf noktalari h1542988781 532475 - Kanaviçe Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?

Kanaviçe İşlemenin Püf Noktaları

  • Kanaviçeye başlamadan önce sahip olduğunuz kumaşın boya akıtıp akıtmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Desenin simetrik olmasına ve kumaşın tam ortasını belirlemeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın
  • İşleme sonrasında düğümleri uzun bırakmama konusunda özenli davranın. Aksi takdirde ütüleme gibi işlemleri gerçekleştirmeniz esnasında desenin zarar görme ihtimali yükselecektir.
  • Kanaviçe işleme yönünüzü aynı şekilde gerçekleştirin.
  • İşleme esnasında ipi uzun tutmanız durumunda ipin yapısının bozulması söz konusu olacağından; bu şekilde davranmaktan çekinmeniz gerekecektir.
  • Kasnağa serdiğiniz kumaşın son derecede gergin olduğuna dikkat edin.
  • İşleme esnasında kumaşı yıkama işlemine tabi tutmayarak; yıkamayı işleme sonrasında gerçekleştirin.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.