Bilimsel Olarak İspatlanmış Zayıflama Yöntemleri

bilimsel zayiflama 760x410 - Bilimsel Olarak İspatlanmış Zayıflama Yöntemleri
  • 1 Star
    Loading...

2000 yıllarından sonra daha çok alanda faaliyet göstermeye çalışan bir sektör haline gelen zayıflama enstitüsü günümüzde bakıldığında her türlü yollardan reklam, pazarlama stratejilerinde zayıflama adına yapılmayan çalışma kaldı mı tartışmak gerekebilir. Denemeler ile bilimsel olarak kanıtlanmış bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birçoğu normal hayat düzeninde yapılmaması için herhangi bir sebep olmaksızın denenebilir yöntemlerdir.

Bilimsel olarak ispatlanmış bazı yöntemleri aşağıda listelenmiştir:

kilo verme yontemleri tarti meyveler 620x375 - Bilimsel Olarak İspatlanmış Zayıflama Yöntemleri

1- Yemek Yemeden Önce Su İçmek

Su günlük hayatımızın vazgeçilmezi konumundadır. Su olmadan yaşamın mümkün olmadığı ortadadır. Yemeklerden önce su içilmesi durumunda daha az kalori tüketiminde bulunmamıza olanak sağlar. Yemekten yarım saat öncesi su içildiğinde metabolizmayı %24-30 oranında hızlandırdığı için daha fazla kalori yakma durumu ortaya çıktığı için uzun vadeli zayıflanabilir.

2-Yeşil Çay

2012 yılında yapılan araştırmada bilimsel sonuçlar doğrultusunda yeşil çayın kişileri daha iyi hissettirmesi yanında daha kolay odaklandıkları gözlenmiştir. Yeşil çay antioksidanlar yardımı ile yağ yakmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya ispat edilmiş etkili bir çözüm yoludur.

3-Kahve

Kahve sade şekersiz tüketiminde metabolizmayı hızlandırması, enerji vermesi, baş ağrısını gidermesi, sindirimi kolaylaştırılması gibi faydaları olmaktadır. Türk kahvesi ve filtre kahveler tercih etmek daha sağlıklıdır. Metabolizmayı %3-11 arasında ve yağ yakımını -29 arasında hızlandırdığı bilinmektedir. Kahveden olumlu yönde fayda sağlamak için herhangi katkı maddesi ve şeker tercihi bu faydayı daha çok zarara dönüştürebilir. Dikkat edilmesi gereken bir husustur.

4-Glucomannan Takviyesi

Glucomannan diye isimlendirilen çözünebilir bitkisel lifin kilo vermeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Lif suyu absorde edip bağırsaklarda şişerek bir süre tokluk hissi yaratarak daha az yemeye olanak sağlıyor. Kan şekeri seviyesini normal döndürdüğü söyleniyor.

5-Ağırlık Çalışması ve Kardiyo

Zayıflama yöntemlerini uygularken yapacağınız bir diğer yöntem ise ağırlık çalışmasıdır. Diyet yapımında metabolizma yavaşlar ve kas kütle azalması durumu ile karşılaşılır. Ağırlık çalışması kas kütlesinin korunumu ve metabolizmanın hızlı kalmasını sağlamak diyetin idaresinde faydalı olacaktır. Ağırlık çalışmasının yanında kardiyo yapmakta bir diğer yoldur. Kalori yakmanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel olarak da sağlık açısından faydalı olacaktır.

6-Şekerden Uzak Durmak

Araştırmalar şekerin fazla tüketiminde ne kadar sağlıksız bir bireye dönüşebileceğini ortaya koyuyor. Obeziteye ve bununla beraber şeker hastalığı olarak bilinen diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanmak durumu ortadadır. Zayıflamak istenmesi durumunda şekerden uzak durmak yararlı olacaktır. Tamamen uzak durmak en doğru olan seçenektir fakat uzak duramayanlar için doğru ürünler tercih etmekten başka çare yoktur. Satın alınan ürünlerin şeker değerleri gibi kısımlara bakmak bu durumda faydalı olacaktır. Şeker diyetin düşmanı olarak bilinir. Diyetleri uygularken bile şeker tüketimi durumuna düşülebiliyor. Şeker konusunda çok seçici olmak gerekiyor.

gercek yiyecekler - Bilimsel Olarak İspatlanmış Zayıflama Yöntemleri

 

7-Hindistan Ceviz Yağı

MCT isminde özel yağlar açısından zengin olan Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırma ve iştahı azaltma yönünde kanıtlanmış bir diğer yöntemdir. Hindistan cevizi yağı sağlıklı olmakla beraber, yemek yapımında diğer yağlar yerine tercih edilebilir bir yağdır.

8-Porsiyon ve Kalori

Gün içerisinde tüketilen besinlerin miktarını ve ölçülerini not alarak bunları hesaplayabilir ve düzenli bir şekilde beslenebilirsiniz. Küçük porsiyon tercihleri yapmakta faydalı olacaktır. Belirli ölçütler doğrultusunda ilerlemek bireylere yardımcı olacaktır.

9-Sabah Kahvaltısı

Sabah kahvaltılarında yumurta tüketimi protein açısından faydalı olmasının yanında kilo vermekte faydalı olduğu spor uzmanları tarafından söylenmektedir. Tüketildiği takdirde 36 saat boyunca vücut insülini dengelediği ve daha fazla yağ yakmaya neden olduğu söylenmektedir.

 Yumurta tüketemeyen için başka proteinli ürünler tercih edilebilir. Buğday ürünleri ile beslenmek yerine yumurta tercihi çok daha faydalı olacaktır. Protein açısından yumurta yerine başka protein besininden yemek aynı etkiyi gösterecektir.

10-Daha Az Karbonhidrat

Karbonhidratlardan uzak durmak da kilo vermekte yardımcı unsurlardan sayılabilir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra değerini kaybetmiş tahıl, hamur işlerinden uzak durmak faydalı olacaktır. Karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesini ve daha kısa sürede acıkmaya neden olduğu açıklanmıştır. Bu durumlar yeme krizlerine dönüşebilme olanağı olduğu unutulmamalıdır. Karbonhidrat yine de tercih edilecek ise doğal ve işlenmemiş olanları tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Zayıflamak İçin Her Yöntem Denenebilir Mi?

Zayıflama enstitüsünü kötü yolda kullanan birçok birey bir araya gelerek çıkardıkları el yapımı ilaçlar, insanları kandırmaya yönelik reklamlar, televizyon programlarında ilaç satışları gibi birçok alanda halen faaliyetlerini sürdüren bu topluluklara itibar etmemek en önemlisidir. Sağlıklı insanı sağlığından edebilecek yollar ve yöntemler sunabiliyorlar. Bireylerin dikkatli olması gerekmektedir. Her zayıflama için sunulan yöntem, taktik, yollar doğru olmayabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler bile her insana her bireye hitap etmeye bilir o yüzden dikkatli olunması doktorlar tarafından bilimselliği ortaya konmuş yöntemleri denemek daha faydalı olacaktır.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Var Mıdır?

Bölgesel zayıflamada göbek, basen, kollar, bacaklar gibi bölgesel olarak ayrı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu çeşitli egzersizler ile odaklı bölgesel yerler ile zayıflanabilir. Göbek bölgesinin incelmesi, kalça ve bacak eritme gibi uygulanabilecek diyet ve egzersiz listeleri bulunabilmektedir.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.