Yağ Yakmanın Zayıflamaya Etkisi

zayiflama 760x410 - Yağ Yakmanın Zayıflamaya Etkisi
  • 1 Star
    Loading...

Yağ Yakmanın Zayıflamaya Etkisi

Zayıflamak özellikle bayanların olmak üzere tüm insanların istediği bir şeydir. Erkekler yağlarını kasa dönüştürmek isterken bayanlar fazla yağlardan kurtulmayı hedeflemektedir. Kilo verirken düzenli ve dengeli bir şekilde kilo verilmezse geri dönüşü oldukça hızlı olacak fakat bu kez görüntü bozulacaktır. Yani kaybedilen yağ oranı arttıkça kiloyu geri almak kas kaybı kadar hızlı olmayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo kaybederken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de yakılan yağın eşit oranda olmasıdır. Kollar ve bacaklar zayıflarken göbek bölgesi yağlanmasının duruyor olması sağlıklı kilo verilmediğinin göstergesi olup spor ile mutlaka desteklenmelidir. Özellikle yaz dönemlerinde ödem miktarı arttığı için ve insan vücudunun büyük çoğunluğu su olduğundan dolayı içilen su miktarı da günlük olarak iki buçuk üç litreyi bulmalıdır.

Diyetisyenlerin bu konu hakkında kesin görüşleri vardır. Tanita adı verilen cihazlarla düzenli olarak ölçüm yapıp kaybedilen yağ oranını kayıt altına almaktadırlar. Bu ölçümlerle yağ yakma oranı da hesaplanabilmektedir. Aynı zamanda bu ölçüm cihazları vücut kitle endeksi, vücuttaki su oranı, vücuttaki kas oranı, metabolizma yaşı gibi değerleri de hesaplamaktadır. Zayıflama gerçekleşecek ise bu sağlıklı yollarla başarılmalıdır.

Yağ Yakma ile Kas Kaybetme Arasındaki Fark

Toplamda 10 kilo kaybeden bir kişi verdiği bu kiloları yağ yakarak verirse vücudu toplu görünür ve daha az sarkma yaşar. Yağ kaybetmek zor olduğundan bu bir süreç olur ve zaman alır. Böylece kaybedilen kilonun geri dönüş süresi de kolay olmaz. Bilinçsiz bir diyet sonucu kas kaybı yaşayan bir kişi ise kısa bir sürede verdiği kiloları bu kez yağ olarak geri alır ve vücudu orantısız ve yaşlanmış, yıpranmış görünür.

akdeniz diyet beslenme e1492249686561 - Yağ Yakmanın Zayıflamaya Etkisi

Yağ Yakmak Ne Kadar Zor?

Sağlıklı olan ayda en çok iki ile dört kilo arası kaybetmektir. Bu kiloların tamamı olabildiği gibi bazen bir kısmı yağ olabilmektedir. Yağ kaybedilmediği zaman tüketime göre vücuttan su kaybı yaşanmış olabilir. Kas kaybına göre daha sağlıklıdır. Suya ulaşmak ve vücuda geri kazandırmak daha kolaydır.

 Sporun Etkisi

Spor da yağ yakmaya oldukça yararlıdır. Kardiyo diye anılan koşu ve yürüyüş egzersizleri kalori kaybında önemli bir rol oynamaktadırlar. Basit bir tabir ile bir karıştan küçük bir çikolata yediğimizde bu çikolata ile aldığımız kaloriyi kaybetmek için bir buçuk iki saat egzersiz yapmak gerekmektedir.

Ayrıca alınan bu kalori bilinçsiz ve sağlıksız ayrıca şeker ağırlıklı olmasından dolayı kas kaybına da yol açabilmektedir. Diyet yaparken şeker önerilmemesinin sebebi de budur. Şeker kas yapısını bozarak hem yağ yakmayı zorlaştırır hem de kasların erimesini kolaylaştırır.

Dikkat etmelisiniz ki diyetisyenlerin verdiği listeler yavaş kilo kaybı sağlamaktadır. Bu şekilde sağlıklı kilo kaybetmiş olursunuz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de diyetisyenler tarafından verilen listelere eksiksiz uymaktır. Çünkü diyet listelerine uymamaktad da sağlık tehdidi demektir.

Diyet yapılan ve zayıflamaya çalışılan dönemde yağ yakan besinler tercih edilerek salatalar yağsız bir şekilde tüketilmelidir. Yağ ihtiyacı ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişlerden karşılanmalıdır. Aynı şekilde et ürünleri ızgara şeklinde tercih edilmeli besinlerin kendi içlerindeki yağ yeterli sayılmalıdır.

Dışarıdan alınan yağ miktarı azaldıkça vücuttan atılacak olan yağ miktarı da doğru orantılı olacak şekilde artacaktır.Yağ vücuttan ter ve idrar yoluyla atılır. Bu yüzden içilen su miktarı arttırılmalıdır.

Diyet Yaparken Nasıl Yağ Yakılır? Diyetin Yağ Yakma Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Diyetisyenler tarafından verilen diyet listeleri kişiye özel olarak hazırlanmakta olup, bir başkası tarafından uygulanması uygun değildir. Doğrudan metabolizma üzerinde etki gösteren diyet listeleri kontrolsüz ve yanlış uygulanırsa sağlık konusunda sorun çıkarabilmektedir.

Diyet listelerinde genelde ara öğünler boy göstermektedir. Bunun sebebi metabolizmayı sürekli uyanık tutmaktır. Yalnızca sabah öğle ve akşam yemeği yemek metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zorlaştırır yağ yakımını imkansız hale getirir. Ara öğünlerle midenin sürekli asit salgılaması sağlanır ve sindirim sürekli olur. Ara öğünler kişiye göre değişir fakat genellikle bir veya iki porsiyon meyve ya da galeta ve benzeri yiyecekler olmaktadır.

Ara öğünler aksadığında kilo verilemeyebilir. Kilo kaybı yaşansa bile bu kayıp çok yüksek ihtimalle yağdan olmayacaktır. Diyet esnasında yağ kaybederek kilo verebilmek için ara öğünlerin kaçırılmaması çok önemlidir.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.