Maca Kökü Nedir?

maca koku nedir 1537437829 3293 - Maca Kökü Nedir?
 • 1 Star
  Loading...

Peru’da bulunan And Dağları’nın yaklaşık 3500 ve daha fazla rakımlı yüksekliklerinde yetişen bir bitki türünün köküdür. Maca kökü nedir diye araştırdığımızda karşımıza birçok bitkiye kıyasla aşırı soğuk ve sıcaklara dayanıklı olan bir bitki türü karşımıza çıkmaktadır. Maça bitkisi bilim literatüründe Lepidium meyeni olarak adlandırılmakta olup, hardal bitkisinin de dahil olduğu Brassica ailesine mensup olmaktadır.

Peru’da halk ağzında Peru ginsengi olarak da kabul edilmektedir. Toprağın altında geliştirip büyüttüğü köküyle adeta turpa da benzetilmektedir. Maca kökünün içerisinde vitamin ve mineral açısından birçok şifalı özeliğin olduğu bilinmektedir. En büyük özelliklerinden bir anesi de doğurganlığı artırıcı bir etkisi olmasıdır.

Maca Kökü Nasıl Kullanılmalı?

Bu bitkinin kökleri toplandıktan sonra kurumaya bırakılmakta ve daha sonrasında ise bu kökler toz haline getirilmektedir. Maca tozu olarak da adlandırılan bu toz birkaç farklı şekilde kullanılabilmekte olup tercih kullanıcıya bırakılmaktadır. Maca Kökü nedir ve nasıl kullanılmalı sorumuza en sık şekilde ise cevap olarak; Maca tozunu pişmiş yemeklerin, salataların ve içeceklerin üzerine dökerek tüketilmesi çıkıyor. Çok tercih edilmese de sıcak suyun içine bir miktar atıp çay gibi demleme yoluyla tüketilebileceği de söylenmektedir. Normal standartlardaki bir insan için günlük 1-3 arası tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Her şeyin fazlasının zararı olabilir kaidesince çok fazla tüketmemekte yarar vardır diyebiliriz.

260220191431340531664 - Maca Kökü Nedir?

Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

 • Maca Kökü nedir derseniz; maca kökü çok iyi bir adaptojen olup, vücudun dayanıklılığını ve direncini artırarak bünyeye canlılık vermektedir.
 • Ortalama %15 protein içermekte olup, besleyici ve doyurucu bir özelliği mevcuttur. Bu yönüyle et tüketmeyen kişiler için çok ideal bir besin kaynağıdır.
 • Yaklaşık olarak %8 oranında lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemine çok yardımcı olmaktadır. Özellikle kabızlık ishal ve gaz sorunlarını gidermeye yardımcı olmaktadır.
 • A, C, D ve B1, B2, B3 vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Bakır, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum içeriği bakımından zengindir.
 • Vücudun dengesini sağlamaya yönelik ihtiyacı olan birçok amino asidi bünyesinde barındırmaktadır. İçerisinde 19 a yakın farklı amino asit içerdiği bilinmektedir.
 • Sinir sistemini destekleyerek stres gibi olumsuz etkiye sahip durumların etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Uyku düzenini sağlar ve vücudun daha dinç bir şekilde kalmasına yardımcı olur.
 • Beynimiz ile hipofiz bezimiz arasındaki bağları güçlendirerek, vücudun salgıladığı hormonların daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Bir diğer etkili özelliği de adet dönemlerinde yaşanan sorunların giderilmesinde oldukça etkili olmasıdır. İçeriği sayesinde daha rahat bir adet dönemi geçirilmektedir.
 • Cinsel gücü ve doğurganlığı artırmakta olup çok etkili bir afrodizyak vazifesi görmektedir.
 • Kadınlarda menopoz döneminde yaşanan terleme ve stresi azaltarak bu dönemin daha rahat geçmesini sağlamaktadır. Enerjinizi artırarak yorgunluk hissinizi azaltır.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.