Polikistik Over Sendromu’nda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendromu ’nda beslenme önerileri
  • 1 Star
    Loading...

Tagaddi ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, Polikistik Over Sendromu ve karbonhidratlara dair yetişkin bilgiler verdi.

Polikistik Over Sendromu ’nda (PKOS) tagaddi açısından esas noktalar

Perhiz ve idman Polikistik Over Sendromu ’nu (PKOS) yönetmenin yeryüzü önemli parçalarıdır. Çünkü Polikistik Over Sendromlu güre kadınların birçoğu kanlarında henüz faziletkâr insülin (bire bir hormon) seviyesine sahiptir ve mıhlı kilolarını korumakta elan fazla pürüz çekerler. Akilane besinleri tüketmek ve kaçınılması müstelzim besinlerden uzak durmak PKOS ’un tedavisi amacıyla önemlidir. Tıpkı zamanda bu sayede kişi kilo kaybederek ideal kilosuna da ulaşacaktır. Bereketli beslenmek, fiziksel namına canlı almak, ideal kiloda başlamak yahut şişman iseniz ülkü kilonuza ısınmak PKOS semptomlarının düzelmesini sağlayacaktır.

İnsülin ve karbonhidratlar için PKOS ’lu kadınların bilmesi gerekenler

polikistik over sendromu nda beslenme onerileri 5b2242480d94a - Polikistik Over Sendromu’nda Beslenme Önerileri

Kemirmek yedikten sonradan kanınızdaki insülin hormonu düzeyi artar. Yemek sonrası vücudunuz tarafından üretilen insülin miktarını yer fazla arttıran besinler ise karbonhidrat içeren besinlerdir. Karbonhidratlar tahıllarda (atlatmak, pilav, makarna), baklagillerde, abur cubur yerine rapor ettiğimiz çerez ürünlerde (çikolata, gofret, cips, kurabiye kadar), leziz içeceklerde (gazlı içecekler, hazır sonuç suları kadar), meyvelerde ve bire bir hacim de sebzelerde bulunurlar.

Umum karbonhidratlar tıpkısı mıdır?

Yekpare karbonhidratlar tıpkısı değildir. Benzeri miktarda karbonhidrat içeren iki besini yeseniz da, bu besinlerin insülin düzeyiniz üzerindeki etkisi ayrımlı tür. Bu sorumluluk, besinin eş olduğu karbonhidrat türüne bağlıdır. Şayet insülin seviyelerinizi dengede tutmak istiyorsanız; yekpare tahıllar, sıska baklagiller, göveri ve meyveler üzere lif (rüsup) içeren karbonhidrat kaynaklarını yeğleme etmelisiniz. Lezzetli evet da meful karbonhidrat kaynakları (gazlı içecekler, amade kâr suları, beyaz un ile yapılmış paketlemek/makarna/pastane ürünleri, düğü) insülin seviyenizin tezelden yükselmesine illet olmaktadır. Kenarlı karbonhidratları yeğleme ettiğiniz durumlarda gücük mütemadi hissedeceğiniz tokluğu peşi sıra kendinizi tek kemirmek yememiş kabilinden aç hissetmenizin nedeni, bu besinlerin fücceten insülin artışına hastalık olmasıdır. Şappadak yükselen insülin, çabuk bir şekilde nefes şekerinizi düşürerek sizde başlangıçtan daha açgözlü olma hissi uyandırır. Bu nedenle; yüksek lifli, düşük leziz karbonhidrat kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Polikistik Over Sendromum var, kendime özel besinler mi almalıyım?

PKOS ile mebde buyurmak amacıyla mıhlı benzeri tagaddi programına ihtiyacınız var, hususi benzeri besine değil. Yeterli ve kararlı tagaddi; tam tahıllar, yeteri büyüklüğünde göveri ve sonuç, bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler ve zinde yağlardan oluşan bire bir beslenme düzeniniz olmalı. Paketli gıdalardan olabilir olduğunca uzak ara vermek, tüketiyorsanız dahi etiket bilgisini, içeriğini gür çözümlemek önemlidir. Bazen yararlı diye düşünüp aldığımız aynı kuruyemiş da de çokça fazla miktarda şekerle karşılaşabiliyoruz. Tür olduğunca doğala yönelmeli, gıdaların mümkünse hiç işlenmemiş olanlarını yeğleme etmeliyiz: amade kuruyemiş barları satın almak yerine değişik kuruyemiş ve meyveleri kendinizin aynı araya getirmesi üzere… Bu sayede paketli gıdalardaki koruyucuları birlikte abes yere vücudunuza almadığınızın altını çizelim.

Dyt. Sinem Usuk, ‘Zayıf olduğu amacıyla light yerine piyasada mevcut paketli ürünlere çok aldanmamakta yarar var. Çünkü bu ürünler yağ içerikleri bağan iken karbonhidrat içerikleri faziletli olan ürünler olabiliyor. Ancak, arttırma şeker içermez diye niteleyerek pazarlanan ürünler de içerdikleri beyaz un dolayısıyla gine insülin seviyelerinize münasebetsiz takı ediyor. “Sadece”, “rafine şeker hastalığı içermez” diye pazarlanan ürünlerle ait bilmeniz müstelzim aynı özge bekçi ise bu ürünlerin bazılarının çok faziletkâr oranda levüloz içerdikleri. Tatlandırıcılar ile tatlandırılmış olanlarda ise özellikle şeker alkolü (polioller) içeren gruplarda mide ve çöz sisteminde bazı rahatsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Şu anda akıllıca düzeyde bireşimli tatlandırıcıların sağlığımıza dokuncalı olduğunu gösteren ilmî olgun bulunan değil. Ancak, bu gıdaların tıpkı zamanda işlenmiş gıdalar olduğunu düşünecek olursak bunları tercih etmek namına seçimizi doğaldan yana iletilmek akıllıca olacaktır. Zinde beslenmek ve nitelikli hayat üzere kefaret limonata hesabına suyunuzu sulu zırtlak dilimleri ile aromalandırmak henüz akıllıca olacaktır ’  dedi.

Bunlar hesabına:

•    Kâr suyu
•    Kumpir, darı ve bezelye kadar nişastalı sebzeler
•    Beyaz aldatmak, makarna, düğü, beyaz zehir unla işlenmiş mahsulat (töz işleri vb.), içimli tahıl gevrekleri
•    Leziz içecekler
•    Şeker içeren ürünler: kurabiye, kek, şekerler (marshmallow, jelibon, değişmez vs.)
•    Patates cipsi

Bunları tercih edin:

•    Tendürüst meyveler
•    Nişasta içermeyen sebzeler: brokoli, ıspanak, pırasa kabilinden
•    Cemi tahıllar: birlik buğday unu savuşturmak, yekpare buğday makarna, ebebulguru, yulaf üzere
•    Akarsu veya tendürüst ürün sebze ile aromalandırılmış akarsu, dümdüz soğuk çay
•    Birlik buğday unu ile müstahzar, merasimsiz pastanecilik ürünleri

Karbonhidratlar sağlıksız mıdır?

Karbonhidratlar vücudumuza enerji verir. Bazı insanlar karbonhidrat tüketmenin kilo almalarına sebep olduğunu düşünürler, ancak karbonhidratlar fakat fazla tüketilmeleri yerinde size kilo aldıracaktır. Karbonhidrat kaynaklarında aynı zamanda vücudumuz amacıyla yetişkin besin öğelerini bile (vitaminler ve mineraller) sağlamaktadır. Efdal tel içeren karbonhidratlar sizi düşük lifli, şeker hastalığı içeren karbonhidratlara göre daha ince müddet tok cirim ve diyetin sürdürülebilir olmasını sağlarlar.
Polikistik Over Sendromunda karbonhidratlar ile ilişik çıkarmamız gereken akıbet: makul miktarda ve makul kaynaktan alınan karbonhidratların PKOS üstünde kanıtlanmış menfi etkileri olmadığıdır.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.