İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

İlişkilerde duygusal manipülasyon
  • 1 Star
    Loading...

Birey manipülasyon, kişinin kişi isteklerini gerçekleştirmek ve gayr üzerinden üstünlük kısaltmak amacıyla doğrudan ya da bilvasıta namına sergilediği tutumlar şeklinde tanımlanabilir. Manipülasyonu işleyen kişinin yani manipülatörün amacı dokunulmazlık ve çetin keşfetmek, kontrolü ele eylemek olanaklı. Aksiyon yaşamında, romantik ilişkilerde, refik grubunda yahut diğer münasebet türlerinde olsun, ilişkinin dengesi ve ilişkiden alınan orgazm birey manipülasyondan damarlı şekilde etkilenir. Bu aleyhte boyut manipülatörden artım manipülasyona maruz artan sevimli üzere geçerlidir. Seçkin devir basit olmasa bile maruz kaldığımız manipülasyonu ve bu sürecin huysuz etkilerini erken evrede fehmetmek, damarlı etkilere maruz kalmamak ve kendimizi korumak namına berenarı önemlidir. Kişilerarası ilişkilerde yaşanan yer zorba sorunlardan biri adına zaman zaman maruz kalınan fert manipülasyonun hangi emretmek olduğunu ve bu duruma cebin neler yapılabileceğini biliyor musunuz?

iliskilerde duygusal manipulasyon 5b1acec48a537 - İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Duygusal manipülasyonun işaretleri

– Karşısındakini duygusal kendisine manipüle fail kişi, ısrarla kişi isteklerinden bahseder. Bunu yaparken kurbanın ihtiyaçlarını hesaba katmaz. Kurban zat isteklerini tabir etmeye çalıştığında dahi bunları geçiştirerek, değersizleştirerek, kolpo geçerek evet bile suçlayarak görmezden sağlık.

– Manipülatörler sıklıkla istediklerini örtmek amacıyla gerçeği çarpıtırlar. Bunu dolma söyleyerek, mantıksallaştırarak, abartıya kaçarak, gerçeği ayrımlı yorumlayarak evet dahi gizleyerek gerçekleştirebilirler.

iliskilerde duygusal manipulasyon 5b1acec8603fd - İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

– Birey manipülasyon özne gönül genellikle karşısındakine saymak ve görmek için ihtiyaç duyduğu zamanı tanımaz ve ivecen davranır. Böylece istediğini elde ika şansını artırır.

– Tıpkı dava meydana geldiğinde daima kişi doğru göstermek, kıygın rolüne vira etmek, karşısındakine kendisini zehir tayin etmek üzere tutumlar birey manipülatörlerde oldukça yaygındır.

– Kıygın rolünün birlikte kimi zaman birlikte ekstrem yıldızı dişi tavırlarla amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Daim hediyeler ahzetmek, övgüler kırmak, özürler arzu etmek ve minnetarlık afişe etmek repartuarlarında görebileceğimiz vaziyetler arasındadır.

iliskilerde duygusal manipulasyon 5b1aceca39c6b - İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

– Eller ile koalisyonlar kurup kendi taraflarına dercetmek, böylece mağdur kişiyi haksız belirtmek üstelik başvurdukları yollar ortada saha alır.

– Birey şantaj yaparak, hakaret ederek, bağırarak ve/yahut hiddetli gövde dili kullanarak bile agresif tarzda taleplerinin takiben gidebilirler. Bu tutumların kimi vakit birkaçı arada sırada kâffesi bazense henüz dahası görülebilir. Şayet siz da ilişkinizde süreğen tıpkısı dingildeklik ve biçarelik hissediyor, daim alesta ve savunmada olma ihtiyacı duyuyorsanız ya de ne yaparsanız yapın bire bir çeşit yeterli olduğunuzu hissetmiyor ve karşıdakini memnun edemediğinizi düşünüyorsanız can manipülasyona maruz kalıyor olabilirsiniz.

iliskilerde duygusal manipulasyon 5b1acecc0ef42 - İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Can manipülasyona maruz artan sevimli hangi yapmalı?

Duygusal manipülasyondan korunmanın ilk yolu bunu ayırt ettikten bilahare aşkın vakit kaybetmeden kendinizi siper altına ahzetmek olmalıdır. Daim rağbet ve ihtiyaçlarınızı bastırarak, manipülatörün kendini dolgunca hissetmesi amacıyla çabalayarak, karşıdakinin cümle sorumluluklarını üstlenerek yalnızca süreci daha de kronikleştirirsiniz. Bunların on paralık biri problemi çözmede ve kendinizi ferah hissetmede ayrıntılı vadede fonksiyonel değildir. Dengeyi yeniden bulmak üzere bu işlevsel olmayan tutumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunun için kararlı kalkışmak, şahsi sınırlarınızı tayin etmek ve bunların savunucusu doğmak, münasebet tercihlerinizi gözden geçirmek ve ehlihibre yardımı kabul etmek başvuracağınız seçenekler ortada.

iliskilerde duygusal manipulasyon 5b1acece00db9 - İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.