Sabahtan dinç uyanmak için yapmanız gerekenler!

Sabahtan dinç uyanmak için yapmanız gerekenler!
  • 1 Star
    Loading...

Sabahtan dinç uyanmak için yapmanız gerekenler!

Sabahları bitkin kalkıyorsanız gün içinde düşünme, odaklanma ve problem çözme gibi becerilerde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için ‘uyku hijyeni ’ne itina göstermek gerekiyor.
Yatmaya yakın alıştırma yapmaktan kaçının. Gün içinde alıştırma yaparak uykunuzu düzenlenmesine tezgâhtar olun.”

41712_11.jpg
Sabahları sağlıklı olarak yataktan kalmak için uyku hijyenine dikkat etmek gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Doç. Dr. Levent Sütçigil ’in uyku bozuklukları ve daha iyi bir uyku için tavsiyeleri şöyle:

41712_1.jpg
“Uyku öncesi ılık bir duş elde etmek ya da kitap okumak gibi alışkanlıklar geliştirin.

41712_2.jpg
Uykudan bir-iki saat önce televizyon, bilgisayar, zeki telefon gibi aydınlık ışığa sahip cihazları kullanmayı bırakın. Bu tip ekranların yaydıkları ışık, beyinde melatonin adlı uyku getirici hormonun salgılanmasını engeller, uykunuzun gecikmesine niçin olur.

41712_3.jpg
Hafta sonları da dahil olmak üzere yatma ve kalkma saatini mümkün olduğunca benzer saatlerde olmasına uyarı edin.

41712_4.jpg
Uyku için kendinize tatmin edici vakit ayarlamaya çalışın. Gereksinim duyulan uyku süresi kişiler arası farklılıklar gösterse de, ertesi gün dinlenmiş uyanmak için ihtiyacınız olan sıradan uyku süresi 7-8 saattir.

41712_5.jpg
Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasını sağlayın. Uyuduğunuz odanın içinde yer alan elektronik eşyaları kapatın, kalın perdeler kullanarak ışık ve sesin odaya girmesini engellemeye çalışın. Sabah kalktığınızda perdeleri açın. Gün ışığı uyanıklığa daha tez geçmenize tezgâhtar olacaktır.

41712_6.jpg
Uykunuz gelmediği zamanlarda yatakta uykuyu beklemek yerine kalkıp az bir ışıkta kitap okuyun, müzik dinleyin. Televizyon izlerseniz programın içeriğine göre planladığınızdan daha artı televizyon aleyhinde kalmak zorunda kalabilirsiniz. Sonuçta bu şart uykunuzun daha da açılmasına niçin olur.”

41712_7.jpg
Yarım kalan işleri yatak odanızda yapmayın. Bir vakit sonradan yatak odası yarım kalan işleri akla getireceğinden vesvese duyulan bir yer olarak hatırlanmaya başlanacaktır.

41712_8.jpg
Gün içinde bir defa yapılacak bonbon, 20 dakikayı geçmediği sürece, gece uykusuna muavin olacaktır.

41712_9.jpg
Kafeinin vücuttan atılımı bireysel çeşitlilik gösterebileceğinden, kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltın, akşam yemeğinden sonra hiç almayın.

41712_10.jpg
sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur