Zayıflamamızı Zihnimiz Engellemesin

Zayıflamamızı zihnimiz engellemesin
  • 1 Star
    Loading...

XL-S Nutrition Üç Karı Biricik Garaz Projesi Ehlihibre Klinik Psikoloğu Harir Gökozan “Kefaret ile ruh bilimi ortada doğrudan ayrımsız veriş var. Zayıflarken makul beslenme ve antrenman büyüklüğünde ruh bilimi de muhteşem aynı afi oynuyor. Çoğu devir diyeti, psikolojik bariyerleri aşamadığımız amacıyla bozuyoruz. Zihniniz sizi kandırmaya çalışacak, buna izin vermeyin” diyor.

zayiflamamizi zihnimiz engellemesin 5b15168e12103 - Zayıflamamızı Zihnimiz Engellemesin

“Diyete başlıyorum amma tatlı görünce dayanamıyorum, diyeti bozuyorum”, “Moralim bozulduğunda aşındırmak yiyorum, bilahare bile diyetimi bozduğum amacıyla moralim bozuluyor ve daha çok yiyorum, cümle benzeri kısırdöngü”, “Çokça atlaya zıplaya başlasam da tıpkı yerden sonra motivasyonum düşüyor ve diyetimi bozuyorum”. Zayıflamak üzere diyete başlayan derhâl aceleten bütün böyle tecrübeler yaşamıştır. Dahi bunların hiçbiri bahane dahi değil. Kâffesi bile kilogram vermemize engel olan gerçekler, ruh bilimsel bariyerler. Ana meselelerden biri bunların üstesinden gelebilmek.

Kefaret yaparken zihniniz sizi kandırmasın

Bilirkişi Klinik Ruhiyatçı Ipek Gökozan perhiz yaparken zihinsel bağdaşım ilkesinin son üzerinde belirleyici olduğuna dikkat çekiyor: “Diyet yaparken, tagaddi düzeninizi değiştiriyor, fiziki aktivitelerde bulunuyorsunuz. Yani bedeninizi harekete geçiriyorsunuz. Fakat tıpkısı birlikte işin us boyutu var. Çünkü düşünceler ve davranış değişikliği seçme devir benzeri anda olamaz. Ara Sıra beyin değişikliği tutum değişikliğinden sonra gelir. Bu nedenle siz diyet yaparken zihniniz size kandırmaya çalışacak.”dedi. Gökozan şöyle yanıt veriyor: “Düşüncelerin daha ağırlık değiştiğini ve bu süreçte sizi zorlayacağını hatırlamalısınız”. Siz azimli durursanız, basiret üstelik bedenin arkasından sağlık. Feraset ve düşünceler el değişiyor. Bunu bile bile zihnimize değişmesi amacıyla ant tanımalıyız. Rejim yaparken zorlanacağımız zamanlar olacağını, değişimin print aynı proses olduğunu kendimize hatırlatmalıyız. ‘Zorsa doğru yoldayız’ demeliyiz.

zayiflamamizi zihnimiz engellemesin 5b1516930500b - Zayıflamamızı Zihnimiz Engellemesin

Herhangi Bir dokunaklı obez değildir

Obeziteyle ilişik farkındalık görüntülemek üzere 22 Mayıs’ı Dünya Obezite Haset ilan edildi. Obezite, Acun Afiyet Örgütü marifetiyle Sağlığı bozacak ölçüde vücutta şiddetli yağ birikmesi kendisine tanımlanıyor. Çoğumuz kilo fazlalığı ile obeziteyi tıpkı öz zannediyoruz. Oysaki seçme yavaş obez değil. Türkiye’bile her beş kişiden birinin obez, değme yüz kişiden 34’ünün ise çok çetin. Ancak çor boyutunda olan obezler ise toplumun yüzde 5’lik kesimine denk düşüyor. Cesim erkeklerde cisim ağırlığının yüzdelik 15 ila yüzde 20’sini, kadınlarda ise yüzdelik 30’unu yağ dokusu oluşturuyor. Erkeklerde bu oranın yüzde 25’in, kadınlarda ise yüzdelik 30’un üstüne çıktığında obeziteden kortej ediliyor. Obezitenin da esas sebepleri beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik. Genetik ve psikolojik faktörler zımnında gelişen obezite ise henüz ender görülüyor.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur.