Bodrum kalesinde bale rüzgarı

Bodrum kalesinde bale rüzgarı
  • 1 Star
    Loading...

Bodrum kalesinde bale rüzgarı

Hemen her temsilin yüzde 100 doluluk oranıyla gerçekleştirildiği Bodrum Dans Festivali ’nin 9 ’uncusu 15 Ağustos–3 Eylül tarihleri tarihi Bodrum Kalesi ’nde yapılacak. Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü ’nce Bodrum Belediyesi ’nin ev sahipliğinde düzenlenen festivalin açılışını ‘İstanbul Mozaik ’ adlı gösteriyle İstanbul Devlet Balesi yapacak. ‘Mi Favorita ’, ‘Creatures ’ ve ‘2. Senfoni ’ adlı üç bölümden oluşan eserin koreografları sırasıyla U. Scholz, P. de Bana ve J. Martinez.

Seçkin repertuvarları ve olağanüstü sahne performansıyla meşhur St. Petersburg Boris Eifman Devlet Bale Topluluğu ‘Ben, Don Kişot ’ adlı eserle 18 Ağustos ’ta festivalin konuğu oluyor. Eseri Rus balesinin büyük isimlerinden Boris Eifman sahneye koyuyor.

Almanya ’dan davetli olan Mecklenburg Schwerin Devlet Bale Topluluğu, Akdeniz ’in deli kızı ‘Carmen ’le festivalde. Yaptığı modern koreografilerle de tanınan dünyaca meşhur koreograf Young Soon Hue ’nin sahneye koyduğu eser, 21 ve 22 Ağustos ’ta sahnelenecek.

Hem Mevlana keza rock ’n roll

Washington Bale ise ‘Rock ’n Roll ’ (Sallan Yuvarlan) adlı rock baleyle 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde seyirci aleyhinde olacak. Bu çekici eser üç bölümden oluşuyor: Koreograf Trey McIntyre ’nin ‘High Lonesome ’, koreograf Septime Webre ’in ‘Fluctuating Hemlines ’ ve koreograf Christopher Bruce ’un Rolling Stones ’un müzikleri üstüne yaptığı ‘Rooster ’.

Devlet Balesi ’nin başkoreografı Mehmet Balkan ’ın sahneye koyduğu ‘Mevlana ’nın Çağrısı ’, 29 Ağustos akşamı Bodrum Kalesi ’nde gövde bulacak. Mevlana Celaleddini Rûmî ’nin evrensel bir kişiliğe dönüşümünde köşetaşı sayılabilecek olayların gövde dili ve Can Atilla ’nın eşsiz müziği eşliğinde anlatılacağı eserde Mersin ve Samsun Devlet Balesi dansçıları sahneye çıkacak.

Festivalin kapanışını ise yedi erkek kardeşten oluşan meşhur İspanyol kalabalık Los Vivancos yapacak. Daha önce de festivalde sahneye meydana çıkan ve hayli alaka gören topluluğun ‘Los Vivancos 7 Kardeş ’ adlı gösterisi 1, 2 ve 3 Eylül ’de seyirciyle buluşacak.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.