İBB Site Tiyatroları’nda Bu Hafta

İBB Site Tiyatroları'nda Bu Hafta
  • 1 Star
    Loading...

İBB Site Tiyatroları'nda Bu Hafta

12-16 Mart 2014 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle;

Yuvaya Benzemek “Babam Için”, fevkalade çabucak eş mübadelesi ile yüzleşerek evini ve değme şeyini kaybeden benzeri ailenin çöküşünü anlatıyor. Bu yolculuğu ayrımlı dilleri mütekellim değişik ülkelerden ve sanatsal gelenekten sanatçılar sunmaktadır. Oyun, haddinden fazla aydın tıpkı toplumda yaşamanın ve karmaşık kültürlerde var olmanın önemini seyirciye fert yoldan aktarıyor. 

Alessandra Paoletti ’nin yazıp yönettiği 12-16 Mart 2014 tarihleri ortada Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi ’nde. Oyunda; Emre Narcı, Sabah Yeli Umulu, Işıl Zeynep Tangör, Ömer Hazar Bakova, Bağımsız Milletvekili Kaymak Tanık, Yakınlarında Birey Sarp, Semah Tuğsel çalım alıyor.

Toros Canavarı, Türk mizahının ve ulusal tiyatromuzun uz ismi Ermiş Nesin ’in yazdığı Tarık Şerbetçioğlu ’nun yönettiği aynı oyun… Kurumları adi, değerleri karmakarışık olmuş bire bir sosyal yapı zarfında, yaşadığı koşullara cebin çıkamayan insanların nevmit halleri, Ermiş Nesin ’in hakaret üslubuyla sahneye taşınıyor.

 Aziz Nesin ’mağara deyimiyle “izahı sıfır şeylerin mizahının yapıldığı” oyunda, Nuri Sayaner isimli mülayim ayrımsız görevli emeklisi, ailesiyle gelişigüzel tekdüze bire bir avlu sürmektedir. Ocak tıpkı taraftan anlaşma sıkıntısıyla farklı taraftan onları apartmandan kovmak talip karı sahibiyle uğraşmaktadır. Boşaltma davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çokça tafsilatlı sürmez.

 12-16 Mart 2014 tarihleri ortada  Fatih Reşat Nuri Sahnesi ’nde oynanacak oyunda; Devlet Afşar / Tarık Şerbetçioğlu, Gökhan Eğilmezbaş, Ahu Çete, Naci Taşdöğen, İskender Bağcılar, Amaç Bavli, Rahmi Elhan, İbrahim Hoş, Süpürge Otu Köseoğlu, Berna Oğuzutku Demirer, Abdullah Topal, Tuğçe Güllabi, Şehnaz Yarıcı Taftalı / Binnur Şerbetçioğlu görkem alıyor.

Yüzleşme, bahir kıyısındaki istasyonda yolları kesişen yalnız insanları anlatıyor. Tıpkısı yanda geçmişe dönük kırgınlıkları ve pişmanlıkları ile geçmişini irdeleyen Züleyha, değişik yanda yegâne derdi mülk olan, yaşamı olağan sorularıyla anlamlandırmaya çalışan ve umudunu yitirmeyen Andaç… İki ayrımlı kültürün insanları olmalarına rağmen, Yadigâr ile Züleyha beyninde her an ayrımsız iletişim kurulur ve bire bir müddet sonraları herhangi bir ikisi de yaşadıkları içsel yolculuklarındaki büyük yüzleşmenin farkına varırlar. Aslan Kacar ’ın yazdığı oyunu Uca Karagöz yönetiyor. 12-16 Mart 2014 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi ’nde oynanacak oyunda; Perihan Savaş, Zeki Saika, Samet Hafızoğlu, Orcan Dönmezer caka alıyor.

Dar Ayakkabıyla Seyretmek, özelleştirme yapılarak mülga aynı ayakkabı fabrikasında, beş işçinin haklarını ahzetmek üzere başlattığı açlık grevi ve sonrasında medyanın bu direnişi aynı kabil ahiret yolculuğu-kalım oyununa dönüştürmesini anlatıyor. Duşan Kovaçeviç ’mağara yazdığı M. Nurullah Tuncer ’mağara yönettiği oyunda; Bora Her, Müge Akyamaç, İbrahim Duygusal, Nihat Alpteki, Yeliz Mahiyet, Bennu Yıldırımlar, Tankut Kader, Yanardağ Ayhan, Davet Hün, Uskan Çelebi cila alıyor. Baziçe 12-16 Mart 2014 tarihleri beyninde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi ’nde sahnelenecek.

Vakti Geldi…  Üç  bozuk  meslek arkadaşı; tıpkı iş adamı, benzeri formalist ve ayrımsız müderris… Yıllar ilk yaşanan ve üstüne  sünger çekilen bire bir görüngü… Bilcümle de rastgele şeyin önünde  gittiğini düşündükleri sırada benzeri kâbus gibi üzerlerine çökmüştür. Eş düzenleri, siyasal, iktisadi ve akademik gelecekleri hatta cümle yaşamları onları buluşturan tıpkı kız yüzünden gözdağı altındadır. Yüzleşme vakti gelmiştir. Ilginç ve şaşırtı gelişmelere gebe hesaplaşmalar başlar. Gökhan Eraslan ’ın yazdığı Naşit Özcan ’ın yönettiği oyunda; Orhan Acul, Mualla Karagöz, Yeşim Bonkör, Selçuk Soğukçay tumturak alıyor. Oyun 13-16 Mart 2014 tarihleri arasında Üsküdar Soyluluk Yılmazer Sahnesi ’nde…

Ensesi Kalın Mutfağı ’nda 1970’ler Türkiyesi ’nde ensesi kalın köşkündeki hizmetlilerin, o yıllardaki sosyal çekişme süresince taraf olup olmama üstüne yaşadıkları ahval trajikomik ayrımsız anlatımla sunuluyor. Ayrıca Destani Seyir ’nun ülkemizdeki büyük örneklerinden olan oyun, zir dershane insanlarının hayati ve düşünsel seçimlerini sorguluyor. Içyüz Öngören ’mağara yazdığı Aslı Öngören ’mağara yönettiği oyunda; Uğur Garibağaoğlu, Âşık Gözel, Yüksek Ayvaz Yavuzcan, Selçuk Yüksel, Irmak Kat Sayı tekellüf alıyor. Oyun, 12-16 Mart 2014 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi ’nde…

Kabare (Cabaret), tıpkısı kabare aktristi ile Amerikalı tıpkı yazarın gücük ömürlü aşkını ve onları muhasır şişman toplumsal kaosu anlatıyor. Din müzikaller sınıfında kayran kayran Meyhane, 1972 ’de parafin perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazandı ve “Tamlık Zamanların Genişlik Gür Beniz Filmi” listesine girdi. Joe Masteroff ’un yazdığı Yücel Erten ’in yönettiği oyunun unutulmaz müziği John Kander imzasını taşıyor. Oyunda; Ayvaz Turak, Senan Yağız Tutumluer, Fert Başak, Ergun Üğlü, Selma Kutluğ, Melik Arlı, Nurdan Kalınağa, Soner Kıvrak, Eraslan Akva, Ceren Hacımuratoğlu, Pınar Aygün, Deniz Evrenol, Yeşim Mazıcıoğlu, N. Ceylan Aktay, Yonca Eğilmezbaş, Meal Alkoy, Y. Ardıl Alpkıray, Doğan Leziz ve Sağlam Samur tekellüf alıyor. Oyun, 14-16 Mart 2014 tarihleri beyninde Kağıthane Sadabad Sahnesi ’nde…
Ben Beyaz Perde Artisti Gelmek İstiyorum ’bile; Libby Tucker, on şeş yıldır görmediği babasının yanına geldiğinde şüphesiz karşılanacağı için tek fikri yoktur. Hollywood ’de senaryo yazarı olan babası Herbert Tucker, onun beyaz perde artisti olma hayallerine müzaheret edecek midir? 

Bu karşılaşmayla başlayan geçmişin sorgulanmasına, babasının kız arkadaşı Steffy ile arasındaki mesail de eklenince yüklülük artar. Neil Simon ’un yazdığı oyunu S. Boğanak Rastgele yönetti. 13-16 Mart 2014 tarihleri ortada Gaziosmanpaşa Sahnesi ’nde oynanacak oyunda; Bestem Türen, Çokluk Çetinel, Erhan Yazıcıoğlu alengir alıyor.
 

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur