Zeki Alasya hayatını kaybetti!

Zeki Alasya hayatını kaybetti!
  • 1 Star
    Loading...

Zeki Alasya hayatını kaybetti!

Zeki Alasya hayatını kaybetti. Usta sanatçı Zeki Alasya’nın yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Sanatçı oyuncu Zeki Alasya, bugün saat 10:30 sularında vefat etti.

AKILLI ALASYA’NIN HASTALIĞI NEYDİ?

18 Nisan 1943’de Kıbrıs’ta dünyaya gelen Zeki Alasya, karaciğer hastalığı nedeniyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri özel bir hastanede çare görüyordu.

ZEKI ALASYA İÇİN HASTANEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Hastaneden yapılan açıklamada, “Karaciğer hastalığı nedeniyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri  tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32’de vefat etmiştir” denildi.

Tiyatro, Sinema ve yönetmen olan Akıllı Alasya, bütün adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı’da dünyaya geldi. Aslen Kıbrıslıdır. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğenidir. Robert Koleji’nin orta bölümünden mezun olan usta, Okul döneminde bir yanlamasına tabelacılık yapıyordu.

ZEKI ALASYA SANAT YAŞAMSAL

Sanat hayatına 1959’da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda acemi olarak başladı. Bir zaman dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965’te Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra 1967’de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun bütün oyunlarında oyuncu, yazan, yönetmen olarak çalıştı.

AKILLI ALASYA BIRINCIL FİLMİ

Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl baştan başa çoğu filmde beraber yer aldılar. 1977’de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun zaman ara verdikten sonra son filmi olan “Güle Güle”de oynadı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca bahşedilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2010 Yılında Altın Portakal Hayat Boyu Onur Ödülü aldı.

ZEKI ALASYA FİLMLERİ

Karaoğlan Geliyor, Sev Kardeşim, Tarkan Altın Madalyon Tatlı Dillim (1972)

Ançuez Nuri, Kaynanam Kudurdu, Palavracı Yarim (1973)

Beş Tavuk Bir Horoz, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Mirasyediler, Salak Milyoner, İmparator, Şenlik Var / Bal Kız (1974)

Beş Milyoncuk Borç Verir Misin, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereden Çıktı Bu Velet (1975)

Hasip İle Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)

 

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur