Düş gücü ile görünmeyeni gören yazan: Jules Verne

Düş gücü ile görünmeyeni gören yazan: Jules Verne
  • 1 Star
    Loading...

Düş gücü ile görünmeyeni gören yazan: Jules Verne

Fransız yazan ve gezgin Jules Gabriel Verne’i yaşamında sevdikleri, yaptıkları şeyler ve gezip gördüğü yerlerle analım…

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

JULES VERNE HAKKINDA

– Zengin bir ailede beş kardeşin en büyüğü olarak dünyaya gelen Verne, kışları yoğun trafikli bir liman şehri Nantes’de, yazları ise Loire Nehri kıyısında yaşayarak büyüdü.

*

– Yelkenlileri ve gemileri izleyen bir çocuk olan Verne, gezi ve macera hayalleri kurmaya o zamanlar başladı.

*

– 12 yaşında tayfalık yerine getirmek üzere bir gemiye binip evden kaçmak isterken babasına yakalandı ve bundan daha sonra yalnızca hayal dünyasında seyahat edeceğine laf verdi.

*

– Kardeşi Paul de kendisi gibi denize tutkundu, Deniz Mühendisi oldu. Verne ise, babasının işini devam ettirebilmek için Paris’te hukuk eğitimi aldı. Öncesinde ise kısa hikayeler ve şiirler yazamaya başlamıştı.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

– Hukuk diplomasını aldı, fakat edebiyata tutkusunun daha artı olduğunu da fark etti. Amcası sayesinde Paris’te edebiyatçılarla tanıştı.

*

– Şahsen tanıdığı “Vicyor Hugo, Alexandre Dumas” gibi yazarların etkisinde tiyatro oyunları yazdı.

*

– Babası mesleğini devam ettirmediği için ona kızdı ve harçlığını kesti. Verne de geçimini yazarak karşılamaya başladı.

*

– Birincil tiyatro eseri, 12 Haziran 1850’de sahnelendi.

*

– 1852-1855 yılları aralarında Paris Tiyatrosu’nda sekreterdi. Bir yanlamasına da komediler, operetler yazıyor, kısa yazılarına dergilerde yayımlıyordu.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

– Bir gemi ile dünyayı gezmiş Fransız Seyyah Jacques Arago ile arkadaş oldu. Ondan ilham alarak daha geniş dünyalar hakkında ilginç hikayeler yazdı. Ama Fransa dışına hiç çıkmamıştı.

*

– 1859’da arkadaşı Aristide Hignar ile başta Fransa’dan dışarı çıktı ve Britanya Adaları’nı gezdi. Bu seyahati yazdığı romanına “İskoçya Seyahati” adını verdi.

*

– 1861’de yine benzer arkadaşıyla İskandinavya seyahatine çıktı. Fakat eşinin doğum haberi nedeniyle yarıda kaldı.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

(Pierre Jules Hetzel)

– Eşinin erkek kardeşinin teşvikiyle borsaya başlamıştı. Bu iş devam ederken yirmiden pozitif jurnal gazeteyi, her türlü bilimsel yayınları okuyordu. Keza gökbilim, meteoroloji ve fizyoloji alanındaki deney ve keşifleri de peşine düşüp takip ediyordu.

*

– Okudukları, aklında o günlerde Avrupalılar için gizemini koruyan Afrika kıtasında balonla yapılan bir seyahat yazmayı fikri doğurdu.

*

– Tanıştığı kişiler, edindiği bilgiler baştan sona, “Balonla Beş Hafta”yı yazdı. Hayal ürünü bir hikayeyi bu şekilde yazmak yeni bir cins roman idi.

*

– Balonla Beş Hafta, çoğu editör kadar reddedildi. Kitabı 1863’te editör Pierre Jules Hetzel bastı ve aniden büyük bir başarıya ulaştı.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

(Dünyanın Merkezine Yolculuk)

– Bu başarıdan sonradan her şeyi bırakıp adamakıllı edebiyata yöneldi.

*

– Hetzel ile yirmi sene her tarafında her sene iki deri fenni roman veya daha kısa sürede 40 fenni roman yazacağına dair sözleşme imzaladı.

*

Dünyanın Merkezine Gezi (1864), Aya Yolculuk (1865), Ayın Civarda (1870) kitapları da çok büyük başarı sağlamıştı. Hetzel, ilk sözleşmelerine daha parlak şartlar koyarak 5 kere yeniledi.

*

– Verne de yaşamı her tarafında çabuk bir şekilde eser vermeyi sürdürdü. Bir düş gücü makinesi gibiydi.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

(Ferid Namık Hansoy)

Denizler Aşağı Yirmi Bin Fersah (1870), Bir Gazetecinin Yolculuk Notları (1872), Seksen Günde Devr-i Alem (1873), Esrarlı Ada (1875), 15 Yaşında Bir Kaptan (1878) birincil akla gelen eserleri aralarında sayılabilir.

*

– Eserlerinin Türkçeye çevrilip yayımlanması 1875’i buldu. Harf Devrimi’nden sonradan Verne’nin eserleri yeni harflerle baştan yayımlandı.

*

– En kayda değer Jules Verne çevirmeni, Ferid Namık Hansoy‘dur. 1940’larda Jules Verne eserleri çevirmeye başlayan Hansoy, yazarın 50’den artı eserini Türkçeye kazandırdı.

*

– Bilhassa uzay, hava taşıtları, denizaltılar hakkında yazan Verne, eserlerinde en ince ayrıntısına dek tanımlama ettiği buluşlar ve makineler, o dönemde gelişmekte olan Avrupa sanayi ve teknolojisi için ilham kaynağı olmuştu.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

(St. Michel)

– Yaptığı ilk seyahatten sonradan Nisan 1867’de kardeşi Paul ile 26 günü gemide geçen bir Amerika kıtası seyahatine çıktılar. Bu yolculuk, “Yüzen Kent” ve “Denizler Altında 20 Bin Fersah”a hafıza vermişti.

*

– 1872’de eşinin şehri Amiens’e yerleşti “St. Michel” adını verdiği bir yat satın aldı ve kitaplarındaki maceraları hayatında da yaşamak için seyahatlere çıktı. Elbette yeni kitaplara da ilham oldu.

*

– 1871-1873 yılları aralarında Manş Adaları, 1872’de Londra ve Woolwich, 1876’da İngiltere kıyılarını gezdi.

*

– 1878’de Lizbon, Tanca ve Cebelitarık’ı yatıyla gezdi. 1881’de Hollanda, Danimarka ve Almanya’daydı.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

– Türkiye’de hiç bulunmadı. Oysa 1883’te yayımladığı “İnatçı Keraban” kitabında olaylar Osmanlı topraklarında geçiyor, Verne, İstanbul’u tüm detaylarıyla tasvir ediyordu. Yeniden kafasının içinde gezdiği bir yeri yazmıştı.

*

– 1884’te yatıyla Akdeniz’e açıldı, Cezayir, Malta, İtalya’yı dolaştı.

– İlerleyen şeker hastalığı nedeniyle 1902’de kısmen görme yetisini yitiren Verne, 24 Mart 1905’te Amiens’teki evinde hayata gözlerini kapadı.

*

– 1907’de mezarı başına, doğrulmuş, bir eli ile yıldızları dikkat çekici eder biçimde duran bir heykeli dikildi.

Hayal gücü ile görünmeyeni gören yazar: Jules Verne

(Yirminci Yüzyılda Paris)

“Yirminci Yüzyılda Paris” romanı, 1994’te Fransa’da yayımlandı. Gerçekten Verne, romanı 130 sene öncesinde yazmıştı, lakin Hetzel, fazla kederli bulduğundan yayımlamamıştı. Kaybolduğu sanılan eseri, ailesi 1990’da eski bir sandıkta buldu.

Damla Karakuş

damla.karakus@kadinvekadin.net

özel içeriğidir. sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur