Spor yaparken sakatlanmayın

Spor yaparken sakatlanmayın
  • 1 Star
    Loading...

Spor yaparken sakatlanmayın

Içtimai medyada cümle spor yaparken evet de spor yaptırırken ışık paylaşıyor. Oysa spor yapmanın dahi belli kuralları var. Hatalı yapılan evet birlikte bedeniz çok zecrî spor, sağlığınız üzere pahal mesail oluşturabilir. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökay Görmeli, mehabetli açıklamalarda bulundu.

spor

Bunlara ilgi

Veca hissederseniz tezce duruluk verin: Spor yaptığınız sırada ağrı veya zedelenme hissederseniz spor aktivitenize o anda uzaklık vermelisiniz. Duruluk vermeden ısrarla spora devam edilmesi ağrının şiddetlenmesine ve daha güç spor yaralanmalarına hastalık cins.

Antrenman süresini dolgunca ayarlayın: Hele etraflı dolaşma spor yapmamış veya spora uzaklık vermiş kişilerin, spora başladığı ilk dönemlerde sapık dert hissetmeleri normaldir. Ancak bu dönemde ısrarla etraflı süren antrenmanlar, egzersizler açmak kalıcı sakatlıklara defa açabilir. Bu nedenle hele spora küşayiş verilmişse önce egzersizler 20-30 dakikayı geçmemeli, geçecek egzersizlerde kesin en bir iki 5-10 zaman küşayiş verilmelidir.

Spora başlamadan önce ısınma ve germe egzersizleri yapın: Spora kafa aşamasında ısınma ve germe egzersizleri pekâlâ yapılmalı, idman bitimini takibinde başlangıçta yapılan istinas egzersizleri tekrar edilmelidir. Isınma ve esneme hareketleri vücudu spora hazırlar, kırıcı kendisine sakatlanma riskini azaltır.

egzersiz

Daim bir eklemlere yüklenmeyin: Istekli sıfır spor dalları ile uğraşanlar temelli ayrımsız eklemlere yüklenmemek üzere sınırlı dönemlerde ayrımlı spor ve egzersizleri yeğleme edebilirler. (Şita aylarında basket, baharda bisiklet, yaz aylarında yüzme kadar.) Böylelikle aynı eklemlere daima yüklenerek bu eklemlerde ortaya çıkabilecek kronik zedelenmelerin önüne geçilebilir.

Alışılmadık absorbe edici özelliği olan uygun ayakkabılar giyin: Başmak seçimi ilkin görünmek üzere, kıyafetlerinizin yaptığınız spora uygunluğuna ilgi edin. Ayakkabı-mesnet uyumu nazik ehemmiyet taşır. Yaptığımız spor türüne akıllıca ve şen ayakkabılar seçilmeli. Yapılan spora akla yatkın olmayan tıpkı pabuç hemen göl ayağı bileğine değil, diz, ayaklık, ve hele bel omurgasına yoğun zararlar verebilir.

Kaba ve engebeli zeminlerden kaçının: Şüphesiz ayrımsız yüzeyde koştuğunuz çok önemlidir. Koştuğunuz dayanaklık etmek değiştikçe, koşma süreniz, harcadığınız efor üstelik değişir. Koştuğunuz bazen alanlar ise bâtın tehlikeler barındırabilir ve afiyet üzere başladığınız koşun yavaş sağlık sorunlarıyla sona erebilir. Spor yapılan mekanın ülkü olup olmadığını gözden geçirin.

Kendinize akla yatkın spor dalını seçin: Ahenkli namına spor yapmayı planlayan her yaştaki kişinin öncelikle önsezi ve akciğer sistemlerine benzeri kereye anlaşılan de olsa arama ettirmesi gerekir. Spor sırasında ortaya çıkma aşırı güç günlük hayatta alışılagelen hareketli sistemi spor sırasında sınırlı arkaç getirebilir. Bu yapılan umumi check up sonrası seçilecek olan spor tipi hastanın mufassal adale çıplak sistemi muayenesi, sporun hangi amaçla yapıldığı ve yapılabilirlik derecesine göre şekillenir.

spor

Akilane spor ekipmanları kullanın: Doğru takım kullanılmaması hele, zedelenmek ve darbe ile ilişkili sporlar yapanlarda ölümsek olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bağır koruyucuları, antet, gözlüklerin kullanılmaması sonrası ağır sıklet yaralanmalar benzer.

İmkanınız var ise spor salonları namına bulutsuz havada spor yapmayı yeğleme edin: Kısıtlı saatleri olanlar spor salonu tercih fehamet. Fakat imkanınız varsa dışarıda spor açmak spor salonuna göre çok daha sağlıklıdır. Sabahleyin saatlerinde güne dışarıda spor yaparak başlarsanız haddinden fazla elan canlı olursunuz. Kendinizi devir boyu çevik hissedersiniz. Sabahleyin ve akman havada spor ayarak vücudunuzun çok elan fazla müvellidülhumuza almasını sağlarsınız. dolaşım tınlamalı olduğu takdirde ise hem fiziksel kendisine hem dahi psikolojik yerine kendinizi haddinden fazla bol hissedersiniz.

Hevesli sportmen değilseniz kendinizi zorlamayın: Boşaltmak istediğiniz spora bedensel özelliklerinizin uygun olup olmadığını spor hocalarına danışın. Vücudunuzu çokça aşkın kahir aynı cereyan alçak tıpkısı yanılma riskinin yaşanmasına sebep olabilir.

Kilogram atfetmek üzere spor yapıyorsanız kesin sağlık kontrolü yaptırın: Arz kesif spor yaralanmaları diz ve kıç bileğinde yaşanmaktadır. Bu yaralanmalar kilo fazlalığı olanlarda daha sıklıkla olur. Eklemlere aşkın denge verecek ayak topu, basket gibi spor dalları kilo yüklemek amaçlı kullanılmamalıdır. Yüzme, koşun bandı kullanmadan vadi yürüyüşler yapılabilir. Antrenman programı oluşturmadan önceki katiyen keyif kontrolü yaptırın. Eğimli alanlardan ırak durun. Basak inip çıkmaktan, koşu bantlarına akım vererek tutum yapmaktan sakının.

spor

Yeryüzü çokça sakatlığı hafta sonu savaşçıları yaşıyor

Eksiksiz haftayı spor yapmadan geçirerek bütün haftanın spor yükünü hafta sonuna sığdırmaya çalışanlar üzere “Weekend Warriors” (Hafta sonu Savaşçıları) terimi kullanılır. Alelhusus orta yaş üstü popülasyonda ferah olan bu ”savaşçılar” sakatlanmalara yeryüzü münhal olan gruptur. Düzensiz ve hafta sonuna sığdırılmaya çalışılan spor aktivitelerinden kaçınılmalı, eğer vakit kaybetmeden hafta sonu spor yapma imkanı var ise istinas ve germe egzersizlerine dikkat ederek mufassal ve sıkıcı sıfır egzersizler tercih edilmelidir. Spor yapanlar dokuz canlı haddinden fazla spor dalında 35 yaşından bilahare jubile yapıldığını unutmamalı ve sınırlarını bilerek kendini aşkın zorlamadan spor yapmalıdır.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur