Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz?

gdqP8J 640x420 - Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz?
  • 1 Star
    Loading...

Zeytinyağı, kökeni milattan önceki uygarlıklara dayanan bir çok faydası bulunan bir gıdadır. Herkes tarafından faydalı olduğu bilinse bile ayçiçeği yağına göre kullanım oranı çok düşüktür.Bu durumda insanlarımızın alışılagelmiş damak zevki dışına pek çıkmak istememeleri ve zeytinyağının ayçiçeği yağından bir miktar pahalı olması önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde sağlık problemlerinden ötürü gerçekleşen ölümlerin çoğuna, kalp ve damar hastalıkları veya onun tetiklediği hastalıklar sebep olmaktadır.

Zeytinyağı içerisindeki vitaminler ve fenollerle kötü kolesterolü engeller ve kalbi korur.
Yapılan araştırmalar sonucu ise zeytinyağının en çok tüketildiği ve yetiştirildiği Akdeniz ülkeleri kalp ve damar hastalıklarından ölümün dünyada en düşük olduğu ülkelerdir.
Zeytinyağının faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Sindirim problemi yaşayanlar için metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirim faaliyetlerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır.Yapısındaki E vitamini sayesinde anti-aging yani yaşlanma önleyici etkisi bulunmaktadır. Cildimizi akneden, iltihaplanmalardan korur , diz,dirsek,topuk gibi alanlarda meydana gelen çatlamaları onarır. Saçlarda kullandığında saç derisini besler,kırıkları önler,parlak ve bakımlı saçlara kavuşmanızı sağlar. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada[1] zeytinyağının asidik içeriği sayesinde özellikle rektum,bağırsak ve meme kanserini önleyici etkisi saptanmıştır.

Zeytinyağının tüm bu faydalı içeriğinden maksimum oranda faydalanmak istiyorsanız erken hasat zeytinyağı ürünleri tercih etmelisiniz.Zeytin henüz olgunlaşmamışken toplanıp üretilen Erken Hasat Zeytinyağı, antioksidan ve fenol bileşenleri açısından olgun zeytinden üretilmiş zeytinyağından daha zengindir. Tüm bunların dışında da aldığınız zeytinyağının merdiven altı alanlarda üretilenlerde değil , devletimiz tarafından denetlenen resmi kuruluşlar tarafından imal edilmiş olmasına dikkat edin.