Pırlantanız Gerçek mi?

Untitled 2 760x400 - Pırlantanız Gerçek mi?
  • 1 Star
    Loading...

Pırlanta günümüzde en çok rehavet gören mücevherlerden birisi. Kişisel aksesuarların, hediyelerin ve evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi. Her biri birbirinden eşsiz ve biricik olan bu mücevherlerin Pazar alanında karşılaştığı yoğun ilgi, pırlantanın imitasyonlarının yapılmasına sebep oluyor. Peki gerçek pırlanta nasıl anlaşılır?

Pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Pırlantanın eşsiz güzelliği birçok güzel anıyı süslüyor. Bu anlamlı mücevherin sahteleriyse piyasada oldukça yaygın. Pırlantayı değerli yapan şey onun benzersiz olmasıyken sahte pırlantalar gerçeğinden oldukça farklı. Sahte pırlanta üretiminde kullanılan taşlardan en çok tercih edileni moisant taşıdır. Bu taş, pırlantaya benzer özellikleri yüzünden sahte pırlanta olarak satılması en kolay taştır.

dogum gunu degil 1460X492  - Pırlantanız Gerçek mi?

 

Bir pırlantanın gerçeği ile sahtesini birbirinden ayırt etmenin bazı yöntemleri var. Pırlantanızın sahte olup olmadığını anlamak için yapabileceğiniz ilk şey, şeffaflığını kontrol etmektir. Gerçek bir pırlanta kusursuz şeffaflığa sahip olmamalıdır. Desenli bir yüzeye pırlantayı koyduğunuz zaman yüzeydeki desenler pırlantanın içinden net olarak görülmemelidir. Eğer desenler net bir şekilde seçilebiliyorsa pırlantanız imitasyondur.

İkinci olarak, pırlantanızı su dolu bir kaba koyabilirsiniz. Gerçek pırlantanın yoğunluğu sudan fazla olduğu için suda batarken çoğu sahte pırlanta suda yüzer. Ayrıca pırlantanızı bir metalle çizmeye çalıştığınızda çiziliyorsa çizilen pırlanta sahtedir. Gerçek pırlantayı hiçbir metal çizemez.

Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için kullanılan basit bir çözümlerden birisi de pırlantanızın bir ışık karşısında yaptığı yansımayı kontrol etmektir. Pırlantanın içinden geçen ışık keskin bir şekilde kırılma yapmalıdır. Ayrıca pırlantadan geçen bu ışık yüzeye düştüğü zaman renginin soluk olmaması gerekir.

Bunların yanı sıra, yalnızca pırlanta değil tüm değerli taş alışverişlerinizde güvenilir markalardan alışveriş yapmak en doğru olandır. Güvenilir markalardan yaptığınız sertifikalı pırlantalarınız için sahte olma kaygısı yaşamanız gerekmez.

Pırlantanın Doğru Adresi: https://www.bluediamond.com.tr/

vade farksiz taksit 1140x250 - Pırlantanız Gerçek mi?