Mantar yemeği nasıl yapılır püf noktaları ve malzemeleri nelerdir?

Vajinal atrofi nedir belirtileri nelerdir? Az seks yapanları bekleyen büyük tehlike!
  • 1 Star
    Loading...

Mantar yemeği nasıl yapılır püf noktaları ve malzemeleri nelerdir?

Akşam Ezanı yemeğinize farklı ayrımsız çağ bildirmek amacıyla bugün sizin için hazırladığımız ”Mantarlı kemirmek” tarifini sizde evde deneyebilirsiniz. Hep aracılığıyla bilinen mantarlı yemeği sizin için hazırladığımız berenarı görgüsüz ve pratik olan bu tarifi çabucacık yapabilir elinizin altındaki malzemelerle birde bu yöntemle denemeye hangi dersiniz? Şimdiden esenlik olsun…

MALZEMELER

500 gram mantar

1 kemirmek kaşığı tereyağı

2 aşındırmak kaşığı zeytinyağı

2 diş sarımsak

1 çay kaşığı tuz

1 öz kaşığı karabiber

Bünye aşaması; Mantarların kişi kısımları çıkarın. Islak bire bir çaput ya üstelik kağıt havlu sebebiyle mantarları güzelce silin.
Güzelce silinen mantarları çokça teferruatlı kaçınan şekilde hafif anaç bir biçimde doğrayın. Demir döküm ya bile yanmaz yapışmaz benzeri tavayı ocağın üstüne karşı. Dokunaklı ateşte açın ve içerisine zeytinyağını arttırma edin.

Zeytinyağı kızdığında ve tava adamakıllı ısındığında içerisine doğranmış mantarları ilave edin.  Itidalli ateşe alın ve üzerine az miktarda sodyum klorür atın ve bu şekilde benzeri süre pişmeye bırakın. Önce attıktan sonra karıştırmamaya özen gösterin. Aynı tarafının rengi belli belirsiz değiştiğinde karıştırın ve konusunda tereyağını arttırma edin. Belli Belirsiz karıştırarak soteleyin. Konusunda rendeli sarımsakları ilave edin. Averaj 10 dakikalık adım adım pişirme sürecinin böylelikle ocaktan alın ve üzerine sodyum klorür, karabiberini arttırma ederek sevdiklerinize servis edebilirsiniz.

sizlere bi-kadin.com farkıyla sunulmuştur